Νίκη επί της ΑΕΚ Τρίπολης και «μοναξιά» της κορυφής για τον Ερμή!

Στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Αρκαδίας, η ΑΕΚ Τρίπολης φιλοξένησε στο Δημοτικό γήπεδο Φιλικών το απόγευμα του Σαββάτου (03/12) τον Ερμή Μελιγούς. Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι με πολύ πάθος από τους παίκτες των δύο πλευρών, οι «φιλοξενούμενοι» έφτασαν στη νίκη με σκορ 0-2.

Η ομάδα του Ερμή αποδείχθηκε αρκετά καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πιο ουσιαστική στη δημιουργία και στο τελείωμα φάσεων. Είχε αρκετές κλασικές στιγμές, ενώ αντιθέτως οι «γηπεδούχοι» που την επανάληψη έδειξαν μεγάλη διάθεση να γυρίσουν το σε βάρος τους σκορ, δεν κατάφεραν να φέρουν σε πραγματικά δύσκολη θέση τον έμπεριο τερματοφύλακα Κατσιαούνη.

Ο Ερμής ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ραλλιο στο 20’ σε μια φάση στην οποία οι «γηπεδούχοι» εξέφρασαν έντονα παράπονα, υποστηρίζοντας ότι στη φάση του γκολ προηγήθηκε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα Μίτο. Το 0-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τους «βυσσινί» να είναι φανερά καλύτεροι στο α’ μέρος. Στην επανάληψη η ΑΕΚ Τρίπολης αντέδρασε ανέβασε ρυθμούς, πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά στην τελική προσπάθεια υστέρησε σε ουσία καθώς ελάχιστες ήταν οι πολύ επικίνδυνες τελικές. Στο 88’ ο Ερμής κατάφερε μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Στρέμπας να σκοράρει για το τελικό 0-2 ο Σελλής.

Με τη νίκη αυτή ο Ερμής παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς βαθμολογική απώλεια στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά μάλιστα και από τη σημερινή ισοπαλία του ΑΣ Λεωνιδίου στο γήπεδο του Αγίου Ανδρέα απέναντι στις Βρασιές.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Παντελαίων (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Γ. Τουρνικιώτης (Αρκαδίας), Ν. Αθανασίου (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 20’ Ράλλιος Γερ., 88’ Σελλής.