Νίκη για τον Αστέρα…με διαδικασία click away!

Ο Αστέρας Τρίπολης ήξερε τον τρόπο, το έδειξε στον αγωνιστικό χώρο και πήρε αυτό που ήθελε με νίκη 2-0 κόντρα στον Ατρόμητο (Ρεγκίς, Μπαράλες πεν). Σωστά προετοιμασμένος, λες και είχε παραγγείλει την εξέλιξη του ματς, κατέκτησε τους τρεις βαθμούς εύκολα και άνετα! Τρία δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι!

Ενας αποφασιστικός Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο έκανε ότι ήθελε τον Ατρόμητο και με δύο δοκάρια και ένα γκολ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0. Για να φτάσουμε εκεί, είχαμε, αρχικά την κεφαλιά του Μπαράλες στο 6’, ακόμη μία του Μουνάφο στο 21’, το δοκάρι σε σουτ του Ρεγκίς στο 27’, το γκολ του ίδιου παίκτη στο 29’ με σουτ μέσα από την περιοχή και ακόμη ένα δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Μπαράλες! Να σημειωθεί πως ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να απειλήσει τον Αστέρα, παρά με μία μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ στο 12΄!

Η… φόρα του Αστέρα δεν κόπηκε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιγκλέσιας να δοκιμάζει το μακρινό σουτ στο 52’ και να βλέπει τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι! Εξι λεπτά μετά ο Αργεντινός έδωσε στον Ριέρα, αυτός με τη μία πλάσαρε μέσα από την μικρή περιοχή, όμως ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταπληκτικοί αναγκάζοντας τον Κάναντι σε πολλές, μαζεμένες, αλλαγές. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τρόπο απειλής, ο Αστέρας συνέχισε σε καταιγιστικό ρυθμό και στο 85’ ο Μουνάφο κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαράλες γράφοντας το τελικό 2-0.

Μετά από έξι αγωνιστικές, ο Αστέρας επέστρεψε στις νίκες, έκλεισε για το 2020, τις εντός έδρας αναμετρήσεις, με επιτυχία και έφτασε στην 6η θέση!

Συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (82′ Ρούμπεν Γκαρθία), Αλβάρες, Σουάρεθ, Καστάνο, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Γκόμεζ (18′ Ριέρα), Σίτο (61′ Λ. Φερνάντεθ), Μπαράλες, Κρέσπι (83′ Τιλίκα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γκάλο, Γκαλβάο, Γούτας, Τομάσεβιτς (72′ Ρισβάνης)), Νάτσος, Χαρίσης (56′ Αγκάγιεφ), Μουνίθ (57′ Ούμπιδες), Ενσικουλού (46′ Κωτσόπουλος), Νταβιώτης, Μανούσος (56′ Χριστοδουλόπουλος).

Προηγούμενο άρθροΒ. Διαμαντόπουλος: Η διασπορά του κορωνοϊού είναι μεγαλύτερη από αυτό που φαίνεται (video)
Επόμενο άρθροΟ Ιγκλέσιας πρώτος μη Ευρωπαίος σε συμμετοχές στην ιστορία της Α’ Εθνικής