Νίκη και τίτλος για τους εφήβους του Αρκαδικού 66-54 επί του Πελασγού ΚΟΜ

Στην Τρίπολη διεξήχθη ο μεγάλος τελικός του εφηβικού πρωταθλήματος το βράδυ της Τετάρτης (17/04) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, ανάμεσα στον ΣΕΦΑ Αρκαδικό και τον Πελασγό ΚΟΜ. Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο η ομάδα της Τρίπολης ήταν η μεγάλη νικήτρια, καθώς επικράτησε με σκορ 66-54, χάρη σ’ ένα σερί 12-0.

Αγωνιστικά οι «φιλοξενούμενοι» ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση με καλύτερο ρυθμό και πάθος στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα το μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στο α’ δεκάλεπτο για το 11-14 στο φινάλε. Στη β’ περίοδο με ανάλογα καλή παρουσία ο Πελασγός αξιοποίησε τις άστοχες προσπάθειες του Αρκαδικού από το τρίποντο και τη γραμμή των βολών με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 12-22 στα 06’30 και 16-24 στα 05’36’. Στο φινάλε του α’ μέρους οι «γηπεδούχοι» με επί μέρους σκορ 13-2 κατάφεραν να προηγηθούν με 29-26, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 29-28.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός αποδείχθηκε καλύτερος με αποτέλεσμα να συντηρεί με τη σειρά του ένα μικρό προβάδισμα με 43-36 στα 04’20. Ωστόσο από λάθος επιλογές και έλλειψη ηρεμίας η ομάδα της Μεγαλόπολης επέστρεψε στο ματς με το 46-46 στο φινάλε της γ’ περιόδου.

Στο φινάλε μέχρι και τα 02’27 οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στην αναμέτρηση, ωστόσο στη συνέχεια με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαγογιάννη ο οποίος σημείωσε τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, οδήγησε τον Αρκαδικό στη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μπακετέα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14 (Α’), 29-28 (Β’), 46-46 (Γ’), 66-54 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Παναγόπουλος 2, Λαγογιάννης 21(5), Χωματάς 12, Τσιοτίνας 7(1), Γκαργκάσουλας, Τσαμακλής 10, Παναγόπουλος, Νικολόπουλος, Δημητρόπουλος, Ναστόπουλος 14.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 13, Κουκουλάς, Πετρόπουλος, Θεοδωρόπουλος 12(1), Μαντάς, Μαχαίρας 12(1), Μερζιώτης 11(3), Μπουγάς 6, Τουλκερίδης.

Προηγούμενο άρθροΣτις 23/04 συνεδριάζει η Περιφερειακή Επιτροπή Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικής Συνοχής Πελοποννήσου
Επόμενο άρθρο3ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης | Mία ημέρα για προβληματισμό και δράση… (ήχος)