Νίκη με ανατροπή στην παράταση ο Πολύβιος την Καλαμάτα ‘80

ΦΩΤΟ: ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το βράδυ της Κυριακής (28/01) στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης ο Πολύβιος ΑΕΜ «φιλοξένησε» την Καλαμάτα ’80 για την 8η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ επικρατώντας με σκορ 68-66.

Η Αρκαδική ομάδα χρειάστηκε να ανατρέψει μια διαφορά 19 πόντων (15-34 το σκορ ημιχρόνου), καταφέρνοντας να βελτιώσει κατακόρυφα την απόδοσή της σε επίθεση και άμυνα στο β’ ημίχρονο. Οδήγησε τελικά το ματς στην παράταση μετά το 60-60 και στις λεπτομέρειες κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 68-66.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μπακετέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18 (Α’), 15-34 (Β’), 35-49 (Γ’), 60-60 (Δ’), 68-66 (Π’).
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Ηλίας Μπαλής): Μακρής 6(2), Τζιούβελης 16(2), Τρυφωνόπουλος 9(3), Κωτσόπουλος, Καλταμπάνης 4, Σιαμπής, Τσικούρης 11(1), Νικολόπουλος 12, Σταματόπουλος, Γεωργανάς 10.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αλέξης Κορογώνας, Β. Παναγιωτόπουλος): Γεωργακόπουλος 16(4), Τσιλίκας, Αλεξανδρόπουλος 15(1), Κωνσταντίνου 11(1), Χαντζής 4, Μήλας 10(2), Κομπότης 4, Αλοίμονος 6(2).