Νίκη «βάλσαμο» για τον Αστέρα στο AEL FC Arena – Χατ τρικ ο Μανιάς

Φωτο: gazzetta.gr

Η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Super League φτάνει στο φινάλε της και η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης ήθελε να κλείσει η χρονιά χωρίς βαθμολογικές «περιπέτειες». Μεγάλο ζητούμενο για τους «Αρκάδες», μετά από 11 «στείρες» αγωνιστικές, ένα θετικό αποτέλεσμα, με το οποίο η ομάδα θα «αγκάλιαζε» τον στόχο της παραμονής. Η διεκδίκηση της νίκης για την ομάδα της Τρίπολης ήταν λοιπόν και το αποτέλεσμα τα οποίο ήθελε να κατακτήσει στη Λάρισα απέναντι στην ΑΕΛ. Μια αναμέτρηση ωστόσο που μόνο εύκολη δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί.

Αγωνιστικά το απόγευμα της Τετάρτης ο Αστέρας αποδείχθηκε ίσως περισσότερο αποτελεσματικός από κάθε άλλο παιχνίδι την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο απέναντι στην Λάρισα, φτάνοντας στην επίτευξη τεσσάρων τερμάτων και κατακτώντας μια σπουδαίας σημασίας νίκη! Μία νίκη με σκορ 1-4, που ουσιαστικά φέρνει πολύ πιο κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής τους «κυανοκίτρινους».

Το πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αναμφίβολα το πιο παραγωγικό φέτος για τον Αστέρα που στο 30’ βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 0-3 χάρη σε τέρματα των Μανιά στο 16’, Μάσα με πέναλτι στο 27’ και Μανιά στο 30’. Στη συνέχεια της αναμέτρησης ωστόσο η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας αρχικά στο 33’ με τον Ναζλίδη και χάνοντας πέναλτι με τον ίδιο παίκτη στο 37’. Ένα πρώτο ημίχρονο άκρως ενδιαφέρον ως προ της εξέλιξη!

Στην επανάληψη η «εικόνα» του παιχνιδιού ήταν αρκετά φτωχότερη, με την ομάδα της Λάρισας να είναι η ομάδα που απειλούσε περισσότερο έχοντας την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Η αμυντική λειτουργία του Αστέρα και ο Ντοναρούμα είχαν καλή απόδοση και κρατούσαν χωρίς ιδιαίτερη πίεση το προβάδισμα ασφαλείας στην αναμέτρηση. Μάλιστα ο Αστέρας ιδανικά αποτελεσματικός και στην επανάληψη με πέναλτι διαμόρφωσε στο 89’ το 1-4 με τον Μανιά. Σε φάσεις όπως στο 55’ με τον Μασαλένα και στο 83’ με τον Ναζλίδης ο τερματοφύλακας των «Αρκάδων» βρέθηκε σε ετοιμότητα και απέτρεψε κάποια γκολ.

Τέλος είναι φανερό ότι η παρουσία του κ. Βεργέτη στον πάγκο έχει βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του Αστέρα σε σημαντικό βαθμό και ενδεχομένως στην επίτευξη της παραμονής στην κατηγορία!

ΓΗΠΕΔΟ: AEL FCArena.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.