Νικηφόρα πρεμιέρα επί της ΑΕΛ ο Αστέρας!

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR.

Μια πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να σημειώσει ο Αστέρας Τρίπολης στην πρεμιέρα των play-out απέναντι στην ΑΕΛ εκτός έδρας με σκορ 1-2 ξεκινώντας ιδανικά τη διαδικασία των play-out. Μια νίκη που ήρθε μάλιστα με ανατροπή και μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο για τους «Αρκάδες».

Ο απόγευμα της Κυριακής 07/06 η ομάδα της Τρίπολης ξεκίνησε με αδυναμία στην επίθεση που ουσιαστικά για 46’ λεπτά στο α’ μέρος δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρία προς την εστία του Κρίστινσον. Μάλιστα η ΑΕΛ είχε προηγηθεί στο 42’ μετά από κόρνερ και ασταθή έξοδο του Παπαδόπουλου, που μετά από γύρισμα του Τόρζε με το κεφάλι επέτρεψε στον Μιλοσάβλιεβιτς να ανοίξει το σκορ. Η ΑΕΛ είχε καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά σε 2-3 περιπτώσεις.

Παρ’ όλα αυτά οι «Αρκάδες» έψαξαν την ευκαιρία και αυτή ήρθε με τον καλύτερο τρόπο μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Μούζεκ στον Μπαράλες, που κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα στο 45’+2’ για το 1-1.

Στην επανάληψη οι ρόλοι αντιστράφηκαν καθώς ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, φανερά βελτιωμένος. Στο 54’ ο Λούις Φερνάντεθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε ένα τρομερό γκολ για το 1-2. Από εκεί και ύστερα ο Αστέρας φανερά καλύτερος από τον αντίπαλό του, έλεγξε το ματς, το διαχειρίστηκε υποδειγματικά και μέχρι το τέλος κράτησε το προβάδισμα το οποίο του επέφερε μια πολύ σημαντική νίκη!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Γεώργιος Χριστακόγλου (Χαλκιδικής), Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας).
VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
AVAR: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 42’ Μιλοσάβλιεβιτς | 45’+2’ (πεν.) Μπαράλες, 54’ Φερνάντεθ Λουίς.
ΑΣΙΣΤ: 42’ Τόρζε.