Ο Αρκαδικός έχασε από Καβάλα…και διαιτησία (vid, ph)

Δεν τα κατάφερε απόψε ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός και ηττήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης με σκορ 67-74 από την αξιόμαχη και πολύ καλά «στημένη» Καβάλα, για την 9η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας και δεν κατόρθωσε έτσι να εκμεταλλευτεί την εκτός έδρας νίκη του στο Παγκράτι.

Ο Αρκαδικός διαμαρτύρεται για αρκετά από τα σφυρίγματα της διαιτητικής τριάδας η οποία, σε καίρια σημεία του παιχνιδιού και όταν η ομάδα της Τρίπολης έδειξε να πλησιάζει το σκορ, φάνηκε να ευνοεί τους φιλοξενούμενους, προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις φιλάθλων και ομάδας. Αποτέλεσμα αυτού ήταν, να έχουν «φορτωθεί» από το 1ο κιόλας ημίχρονο οι Κοψαύτης, Γιαννουλάκος και Προδρόμου με 4 και 3 φάουλ αντίστοιχα κι ο Αρκαδικός να έχει βγει εκτός κλίματος αγώνα.

Γεγονός ήταν πάντως ότι, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν έξυπνη άμυνα, περιορίζοντας τα ατού του Αρκαδικού, ενώ σε γενικές γραμμές η ομάδα έδειχνε να είναι κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια στο Παγκράτι.

Ο Αρκαδικός δεν κατάφερε σε κανένα δεκάλεπτο να προηγηθεί στο σκορ, με μοναδικό σημείο την ισοφάριση του σκορ (63-63) στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Καβάλα όμως από εκείνο το σημείο, με ένα σερί 11-4, να φτάνει στη νίκη με το τελικό 67-74.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 50 φάουλ συνολικά και για τις δύο ομάδας (28 υπέρ των γηπεδούχων και 22 για τους φιλοξενούμενους) και στο τέλος του οι φίλαθλοι, που για ακόμα ένα παιχνίδι γέμισαν το κλειστό, αν και πικραμένοι που η ομάδα δεν κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα, χειροκρότησαν ζεστά τους παίκτες, αναγνωρίζοντας την προσπάθειά τους.

Από τις όμορφες στιγμές, η ομάδα με τους «λιλιπούτειους» παίκτες του Αρκαδικού, η οποία έδωσε το δικό της «σόου» στο ημίχρονο, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους, δείχνοντας ότι το μέλλον του αρκαδικού μπάσκετ στηρίζεται σε γερές βάσεις.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-19, 35-38 (ημίχ.), 50-58, 67-74.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Γκόβας 19 (1), Πόπαντιτς 18 (4), Σάκοτα 11, Κοψαύτης 7 (1), Γιαννουλάκος 6, Προδρόμου 2, Καραμαλέγκος 2, Πάνου 2, Γατσόπουλος, Πίνης, Τζατζάς, Λαμπράκος.

Καβάλα (Τζήμας): Καλαμπάκας 19 (3), Κρστέβσκι 17, Αγγελακόπουλος 11 (1), Καραποστόλου 9, Κατσαρές 7, Μαρμαρινός 4, Καλαϊτζίδης 2, Καραθανάσης, Βελισαρίου, Παπαρέγκας, Γκέλιος.

Ακολουθεί βίντεο με τα τελευταία συγκλονιστικά λεπτά του αγώνα, αλλά και φωτογραφικά στιγμιότυπα από το παιχνίδι.

Προηγούμενο άρθροΗ αδιαφορία σε όλο της το μεγαλείο (ph)
Επόμενο άρθροΚαθυστερεί το έργο του αποχετευτικού στο Λεβίδι με ευθύνη της δημοτικής αρχής (vid)