«Σκοτσέζικο ντους» για τον Αστέρα – Η Χιμπέρνιαν στην επόμενη φάση

Ο Αστέρας έχανε τα άχαστα κι έκανε «δώρο» στους Σκοτσέζους την πρόκριση

Μετά το 3-2 στη Σκωτία στο πρώτο ματς για τα προκριματικά του Europa League, η ομάδα του Αστέρα καλούνταν να ολοκληρώσει την προσπάθεια για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Το έργο της Αρκαδικής ομάδας δεν ήταν καθόλου εύκολο, αλλά πάντα συνεπής με το ραντεβού του στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις ο Αστέρας απέδειξε το βράδυ της Πέμπτης ότι όχι μόνο μπορούσε να προκριθεί στην επόμενη φάση, αλλά ότι επιπλέον άξιζε τη νίκη – πρόκριση βάσει της απόδοσής του ειδικά το β’ ημίχρονο.

Ο Αστέρας ξεκίνησε από την αρχή πολύ καλά και με εξαιρετική λειτουργία στην κυκλοφορία της μπάλας και σε πολλές περιπτώσεις στην αμυντική λειτουργία, με συγκέντρωση και υπομονή κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Στο α’ μέρος η ομάδα της Τρίπολης αν και με καλή κυκλοφορία βρέθηκε αρκετές φορές με αξιώσεις έξω από την αντίπαλη περιοχή, δεν κατάφερε να δημιουργήσει την μεγάλη τελική φάση μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο 41’ όταν ο Τσιλιανίδης με τρομερή κεφαλιά είδε τη μπάλα να σταματάει στο αντίπαλο δοκάρι. Αντ’ αυτού η Χιμπέρνιαν στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ιγκλέσιας και με τον Μακ Γκιν, άνοιξε το σκορ για το 0-1 στο 43’

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε δυνατά, αλλά μετά τη μεγάλη ευκαιρία του Μανιά στο 48’ ακολούθησε η αποβολή του με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα. Αυτό έκανε την κατάσταση ακόμη πιο δύσκολη για την ομάδα της Τρίπολης. Ωστόσο στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν πίεση και κατάφεραν τελικά στο 56’ να προηγηθούν ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Τσιλιανίδη.

Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Αστέρα ο οποίος παρά το αριθμητικό μειονέκτημα πίεζε τον αντίπαλο για το γκολ της πρόκρισης. Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν διαδοχικές μεγάλες στιγμές στο 69’ μετά από κεφαλιά του Ιγκλέσιας, στο 73’ με το τετ α τετ του Δουβίκα, στο 83’ με χαμένη ευκαιρία του Κώτσιρα. Μέχρι το φινάλε οι «Αρκάδες» πίεζαν αφόρητα, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να φτάσουν το δεύτερο τέρμα, με αποτέλεσμα τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Europa League.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 02/08/2018 (21:00).

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.