«Οδυνηρή» ήττα από τον Ερμή στην Τρίπολη ο Παναρκαδικός

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Οδυνηρή θα μπορούσε αναμφίβολα να χαρακτηριστεί η ήττα στην Τρίπολη το μεσημέρι της Κυριακής για τον Παναρκαδικό από την ομάδα του Ερμή Κιβερίου με σκορ 1-3. Η ομάδα της Αρκαδίας ειδικά μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα στη Ζάκυνθο την περασμένη Τετάρτη, ήθελε να επιστρέψει στις νίκες έναντι ενός αντιπάλου που βρισκόταν χαμηλότερα στη βαθμολογία του 3ου ομίλου. Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση ωστόσο ο αντίπαλος αποδείχθηκε πιο προσεκτικός και πιο συγκεντρωμένος, αλλά κυρίως πιο αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια σε σχέση με τους «γηπεδούχους».

Φαίνεται ότι η «πίεση» που ενδεχομένως να είχαν οι «πράσινοι» από τη μεγάλη τους θέληση για το τελικό αποτέλεσμα να τους επηρέασε αρνητικά στο ματς. Το «τριφύλλι» στις δύο πρώτες ουσιαστικές φάσεις που δημιούργησε η ομάδα του Κιβερίου, δέχθηκε ισάριθμα γκολ, κάτι που οφείλεται και σε ολιγωρία της άμυνας. Από εκεί και πέρα ο Παναρκαδικός προσπάθησε να αντιδράσει στο ματς κυνηγώντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού το σκορ, αλλά η έλλειψη ηρεμίας και «καθαρού» μυαλού δεν επέφερε αποτελεσματικότητα στην επίθεση κυρίως σε ότι είχε να κάνει με την κυκλοφορία της μπάλας. Αν κανείς συνυπολογίσει το γεγονός ότι τα πολλά σφυρίγματα και οι διακοπές στο ματς που περιόρισαν τον καθαρό χρόνο παιχνιδιού, δεν βοήθησαν τους «πράσινους» να αποκτήσουν αγωνιστικό ρυθμό στη διάρκεια του 90λεπτου παρά μόνο σε πολύ μικρά διαστήματα του ματς.

Το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων στο 8’ με τον Σελλή επηρέασε τους «γηπεδούχους» που πίεσαν και προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά στο 38’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2. Ο Παναρκαδικός πάντως κατάφερε στο φινάλε του πρώτου μέρους να μειώσει σε 1-2 με γκολ του Καδά. Στην επανάληψη η Αρκαδική ομάδα πάλεψε, είχε την κατοχή της μπάλας και την ανούσια υπεροχή στο ματς, αλλά η άμυνα που βρέθηκε σε κακή μέρα εκτέθηκε αρκετές φορές και θα μπορούσε να είχε δεχθεί στην κόντρα και άλλα γκολ. Κάτι οι χαμένες φάσεις και κάτι η αναποτελεσματικότητα στη δημιουργία ουσιαστικών φάσεων δεν έφερε την ισοπαλία, αλλά το 1-3 μετά από γκολ στις καθυστερήσεις από τον Καλογιάννη.

ΓΗΠΕΔΟ: Παναρκαδικού.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Κούλης (Ηλείας).
ΒΟΗΘΟΙ: Ιωάννης Καραλής (Ηλείας), Χρήστος Λάττας (Ηλείας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ευγενία Κασκαντίρη (Δυτικής Αττικής).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 41’ Καδάς | 8’ Σελλής, 38’ Καπλαντζής, 90’+3’ Καλογιάννης.
ΔΟΚΑΡΙΑ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30’ Καδάς, 34’ Μπεντεβής | 18’ Καλυβόπουλος, 51’ Τζιέρης, 77’ Καλογιάννης, 89’ Ζίου.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο. (Καλογιαννίδης, Τζήλος): Ψυχογιός, Κυριακόπουλος, Μπούτας, Κωστάκης (83’ Κλαπής), Μπεντεβής, Βλαχοκυριάκος, Κώτσιρας, Δήμος, Αρδάμης (46’ Πετρόπουλος Ειρ.), Καδάς, Αρώνης (59’ Νάνος).
ΕΡΜΗΣ ΚΙΒΕΡΙΟΥ (-): Κοζιώτης, Τζιέρης (52’ Βιρβίλης), Ζίου, Φιλής, Σέλλης, Καπλαντζής, Καλυβόπουλος, Αβί (79’ Καστρίτης), Μαρίνης, Καλογιάννης, Χρήστος (66’ Αντεγιόζο).

Προηγούμενο άρθροΧριστουγεννιάτικη γιορτή στον παιδικό σταθμό Κάρτσοβας
Επόμενο άρθροΠαναγιωτόπουλος στη ΔΡΤ 91,5: «Σοβαρότητα και υπευθυνότητα με την εκλογή ΠτΔ» (ήχος, vid)