Παρέμεινε αήττητος στην έδρα του και 4ος ο Αστέρας…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0…ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΤΟ “ΣΠΙΤΙ” ΤΟΥ

Ο Αστέρας Τρίπολης διατήρησε το σερί νικών στην Τρίπολη, το διεύρυνε στους τέσσερις αγώνες και έφτασε στους 17 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Οι Αρκάδες με όπλο την αυτοπεποίθηση και έχοντας σε καλή μέρα τους Περόνε και Φούλοπ κέρδισαν τον αξιόμαχο ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, για την 9η αγωνιστική της Superleague.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θα ξεχαστούν γρήγορα καθώς πέρα από φάουλ, κίτρινες και πολλά λάθη δεν είχαν τίποτε άλλο αξιόλογο. Μετά το 20ο λεπτό ο Σανκαρέ έκανε το πρώτο σουτ στον αγώνα με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Φούλοπ, ενώ στο 26’ ο Ίλιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Φούλοπ αλλά ο Ούγγρος τερματοφύλακας του Αστέρα συνέχισε το σερί των θετικών εμφανίσεων και απομάκρυνε την μπάλα.

Οι Αρκάδες πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους είχαν μια ευκαιρία με σουτ του Ναβάρο στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ κατάφεραν να προηγηθούν σε μια φάση όπου οι Τσαμπούρης, Ναβάρο και Περόνε «έκρυψαν» την μπάλα με γρήγορο συνδυασμό και ο Ουσέρο με κίνηση φορ σκόραρε με κοντινή προβολή. Ο Φούλοπ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 1-0, καθώς σε σουτ του Ίλιτς στο 45 απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι Γιαννιώτες άρχισαν το δεύτερο μέρος με τρόπο ανάλογο με αυτόν που τελείωσαν το πρώτο. Με μεγάλη ευκαιρία. Ο Κοροβέσης μπήκε από τα δεξιά, πλάσαρε αλλά ο Φούλοπ απέκρουσε με την μπάλα να στρώνεται στο Γεωργίου το σουτ του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι και στον Τσαμπούρη.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος κινήθηκε επίσης σε χαμηλά επίπεδα με τον Αστέρα να αγγίζει το δεύτερο γκολ σε συνεργασία των Ντε Μπλάσις, Ναβάρο και Ράγιος, και σουτ του τελευταίου δίπλα από το δοκάρι του Φεγκρούς.

Ο ΠΑΣ αναζήτησε την ισοφάριση με μακρινά σουτ αλλά Ντε Βιτσέντι και Γεωργίου είδαν τον Φούλοπ να αποκρούει τις προσπάθειες τους.

Και αφού δεν έγινε το 1-1, ο Τσιώλης είδε δύο παίκτες που πέρασε αλλαγή στον αγώνα να συνεργάζονται και να σφραγίζουν τους τρεις βαθμούς. Ο Γκάμπριελ έκανε την κίνηση από δεξιά και έστρωσε την μπάλα στον Έγκον ο οποίος πέφτοντας την έστειλε στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

Λεπτό προς λεπτό

Α’ ημίχρονο

10′ η μπάλα στην περιοχή του ΠΑΣ, ολιγωρία στην άμυνα, δεν την εκμεταλλεύονται Ράγιος και Ναβάρο.

17′ κίτρινη Κολοβέτσιος

17′ φάουλ Ουσέρο από πλάγια, μπλοκάρει ο Φεγκρούς

20′ σέντρα Φορμίκα, κεφαλιά Μπαρτολίνι, η μπάλα πάει στο δεύτερο δοκάρι, ο Σανκαρέ σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του ΠΑΣ

26′ μεγάλη ευκαιρία ΠΑΣ – λάθος Μπαρτολίνι, ο Ίλιτς βγαίνει τετ-α-τετ με τον Φούλοπ, ο Ούγγρος απλώνει το κορμί του και αποκρούει

28′ κίτρινη Μπαρτολίνι

38′ Ναβάρο μέσα στην περιοχή και πλάγια, σουτ η μπάλα λίγο άουτ

41′ ΓΚΟΛ! 1-0 Ουσέρο – πολύ όμορφο γκολ για τον Αστέρα. Τσαμπούρης για Ναβάρο, με τη μία αυτός στον Περόνε, αμέσως το γύρισμα από τον Αργεντινό, πλασέ Ουσέρο γκολ

45+ ευκαιρία ΠΑΣ – ωραία ντρίμπλα Ίλιτς σε Φορμίκα, δυνατό σουτ από πλάγια, ο Φούλοπ εντυπωσιακά σε κόρνερ

45+ κίτρινη Σανκαρέ

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

48′ Δοκάρι ΠΑΣ – ο Κοροβέσης μπαίνει από δεξιά πλασάρει, ο Φούλοπ αποκρούει, νέο πλασέ από Γεωργίου στο δεξί δοκάρι, στη συνέχεια οφσάιντ ο Ίλιτς

53′ αλλαγή ΠΑΣ – Ντε Βινσέντι αντί Βίλα

54′ μακρινό σουτ Ράγιος, ο Φεγκρούς σε κόρνερ

55′ κόρνερ Ουσέρο, κεφαλιά Περόνε λίγο άουτ

58′ κίτρινη Λίλα

59′ ευκαιρία Αστέρα – κεφαλιά-πάσα Ντε Μπλάσις, Ναβάρο γυρίζει, σουτ Ράγιος με το δεξί λίγο άουτ

60′ αλλαγή ΠΑΣ – Κεϊτά αντί Αυγενικού

63′ φάουλ Ντε Βινσέντι, ο Φούλοπ εύκολα σε κόρνερ

64′ κίτρινη Αλβάρεζ

66′ αλλαγή Αστέρας – Καρντάσιο αντί Ναβάρο

74′ κίτρινη Φεγκρούς για τάκλιν στον Περόνε πλάγια και αριστερά

75′ κίτρινη Περόνε γιατί βιάστηκε να εκτελέσει το φάουλ

79′ κίτρινη Τζημόπουλος

80′ δυνατό σουτ Γεωργίου, μπλοκάρει εύκολα ο Φούλοπ

82′ αλλαγή ΠΑΣ – Γιάκος αντί Κοροβέση

83′ αλλαγή Αστέρα – Έγκον αντί Ράγιος

90’+ αλλαγή Αστέρας – Γκάμπριελ αντί Ντε Μπλάσις

90+ ΓΚΟΛ! 2-0 Έγκον – ταχύτατος ο Γκάμπριελ μπήκε από δεξιά, γύρισε τη μπάλα, πλασέ του Έγκον στα δίχτυα