Πέρασε ο Παναρκαδικός – Ονειρεμένο ντεμπούτο για Μανέλη!

Ο Παναρκαδικός απέκλεισε τον Παναργειακό στην Τρίπολη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών στα πέναλτι (3-2). Η κανονική διάρκεια βρήκε της ομάδες ισόπαλες εξαιτίας του Μανέλη που έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις και απέκρουσε και τρία πέναλτι στο τέλος. Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτό ήταν το ντεμπούτο του Μανέλη, μίας και ο Ψυχογιός είναι τραυματίας και την Πέμπτη χειρουργήθηκε στο μικρό δάχτυλο του χεριού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το σόου του Μανέλη ξεκίνησε από το δωδέκατο λεπτό. Ο Αϊβαλιώτης από ευνοϊκή θέση πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας του Παναρκαδικού με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα. Ο Παναργειακός είχε την κυκλοφορία της μπάλας όμως δύσκολα έφτανε με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων. Στο 24′ ο Παναρκαδικός βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ, ο Μέλλος βρέθηκε μετά από ωραία κάθετη πάσα του Καδά μόνος του μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως δεν έπιασε το πλασέ όπως θα ήθελε και αστόχησε. Η επόμενη μεγάλη απόκρουση του MVP Μανέλη ήρθε στο 45′. Ο Τριμπόνιας βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του τριφυλλιού, πλάσαρε όμως ο Μανέλης απέκρουσε με το σώμα διώχνοντας την μπάλα κόρνερ και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Παναργειακός μπήκε πολύ δυνατά και πίεσε αρκετά τον Παναρκαδικό. Στο 55′ ο Καραγκούνης έχασε το άχαστο. Ο ποδοσφαιριστής που Παναργειακού βρέθηκε σε κενή εστία με τον Μανέλη να είναι εξουδετερωμένος και κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ αφού πρώτα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καραγκούνης και ευστόχησε βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι παίχτες του Γιώργου Τζήλου φάνηκε να ξυπνάνε μετά το γκολ που δέχτηκαν, ανέβασαν την απόδοση τους και μέσα σε πέντε λεπτά βρέθηκαν μία ανάσα από το γκολ. Πρώτα στο 64′ ο Μέλλος με τον Μπακογιαννάκη δεν κατάφεραν με προβολή να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από ωραίο γύρισμα του Καδά. Στην συνέχεια ο Δήμος είδε το πολύ δυνατό του σουτ να γλύφει το οριζόντιο δοκάρι του Κομπόση. Στο 71′ ο Παναρκαδικός έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση. Ο Μέλλος είδε την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του, μετά από κόντρες στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά σούταρε δυνατά και απελπιστικά άουτ. Ο Μέλλος ήταν απαρηγόρητος για την χαμένη ευκαιρία που έχασε, όμως, ο Δήμος δύο λεπτά αργότερα γέμισε χαρά όλους τους ανθρώπους του Παναρκαδικού, με το υπέροχο γκολ που σημείωσε στο 72′. Ο μέσος της Αρκαδικής ομάδας μετά από κακό διώξιμο της άμυνα τσίμπησε την μπάλα και χωρίς να το σκεφτεί έκανε το γυριστό στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κομπόση. Το 1-1 παραλίγο να μην κρατήσει πολύ αλλά ο Μανέλης κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.Στο 79′ Αϊβαλιώτης βρέθηκε ξανά απέναντι από τον πορτιέρο του Παναρκαδικού ο οποίος και πάλι με τα πόδια απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ενενηντάλεπτου.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων έδειχναν κουρασμένοι και δεν έγινε κάποια αξιόλογη φάση. Η διαδικασία των πέναλτι ήταν αυτή που θα έβγαζε και τον νικητή της αναμέτρηση με τον Παναργειακό να εκτελεί πρώτος. Αναλυτικά οι εκτελέσεις:

Παναρκαδικός:                                              Παναργειακός:

Καδάς 1-1                                                      Καραγκούνης 0-1

Δήμος 2-2                                                      Τριμπόνιας 1-2

Μπούτας 2-2 (απέκρουσε ο Κομπόσης)            Καπλατζής 2-2 (απέκρουσε ο Μανέλης)

Μπεντεβής 2-2 (οριζόντιο δοκάρι και έξω)          Παπαϊωάννου 2-2 (απέκρουσε ο Μανέλης)

Τζανής 3-2                                                      Μπόμπος 2-2 (απέκρουσε ο Μανέλης)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναρκαδικός: Μανέλης, Παρασκευόπουλος (52′ Κυριακόπουλος), Μπούτας, Κωστάκης, Μπεντεβής, Αρδάμης, Μέλλος (74′ Σπ. Λαγός), Δήμος, Μπακογιαννάκης (65′ Τζιανής), Καδάς, Γιάννης Κυριακόπουλος.

Παναργειακός: Κομπόσης, Νότης (74′ Καστρίτης), Φλώρος, Ταμπάκης, Μπόμπος, Καπλατζής, Αϊβαλιώτης, Παπαϊωάννου, Τριμπόνιας, Καραγκούνης, Ισούφι (98′ Νικολάου).