Πλήρωσε την κακή του εικόνα στην επίθεση ο Αρκαδικός

Γνώρισε την ήττα στη Βέροια από τον τοπικό Φίλιππο με 61-57

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι καλούνταν να δώσει ο Αρκαδικός στη Βέροια με σκοπό τη νίκη που θα τον διατηρούσε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, δίνοντας μεγαλύτερη αξία στη σπουδαία νίκη που πέτυχαν οι «κυανόλευκοι» μία εβδομάδα νωρίτερα επί του Εθνικού. Αν και ο στόχος στο Σαββατιάτικο ματς ήταν το θετικό αποτέλεσμα προκειμένου ο Αρκαδικός να «χτίσει» ένα σερί νικών σταδιακά στο πρωτάθλημα, η πολύ κακή μέρα επιθετικά στην οποία βρέθηκαν οι «Αρκάδες» ήταν υπεραρκετό για να στερήσει τελικά το ροζ φύλλο αγώνος! Τα πολύ άσχημα ποσοστά και τα αρκετά λάθη κατά διαστήματα στην επίθεση ήταν ο ουσιαστικός λόγος της ήττας στο συγκεκριμένο παιχνίδι σε τέτοιο βαθμό που ούτε η καλή σε γενικές γραμμές αμυντική λειτουργία της ομάδας δεν ήταν ικανή να σώσει την «παρτίδα» στη Βέροια!

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι χωρίς να εντυπωσιάσουν κατάφεραν να πιστέψουν στη νίκη, βρήκαν λύσεις στο κακό δεύτερο ημίχρονο του Αρκαδικού που έδειχνε επιθετικά να τα έχει χαμένα και με την άμυνα ζώνης που ταλαιπώρησε ακόμη περισσότερο τους «κυανόλευκους» ήρθε τελικά η σημαντική νίκη. Μία νίκη που δίνει τέλος σ’ ένα σερί πέντε ανεπιτυχών αποτελεσμάτων για την ομάδα της Ημαθίας.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ βρίσκοντας εύκολα ή δύσκολα λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι, με τους Αρκάδες να δείχνουν διάθεση και αποτελεσματικότητα στην άμυνα. Στη συνέχεια ο Αρκαδικός έδειξε να ανεβάζει απόδοση στο παρκέ και στηριζόμενος στον αμυντικό τομέα να καταφέρνει να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ωστόσο η πολύ κακή εικόνα στο περιφερειακό σουτ και γενικά στην επιθετική λειτουργία δεν του επέτρεπε να ξεφύγει στο ματς, κλείνοντας πάντως το ημίχρονο προηγούμενος με 26-30

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός που συνέχισε να είναι ιδιαίτερα άστοχος επιθετικά φάνηκε να επηρεάζεται από αυτό το γεγονός και χωρίς να έχει ηρεμία στο ματς πλήρωσε την κακή αντίδραση και στην άμυνα. Δέχθηκε 20 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο και βρέθηκε να κυνηγά το σκορ με τη συμπλήρωση τριάντα αγωνιστικών λεπτών με 46-40! Στο φινάλε οι «γηπεδούχοι» πιστεύοντας στη νίκη βρήκαν λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι προηγήθηκαν ακόμη και με οκτώ πόντους και με ψυχραιμία στις βολές στο φινάλε κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με σκορ 61-57 παρά την απέλπιδα αντίδραση του Αρκαδικού στο φινάλε.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 61-57

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16 (Α’), 26-30 (Β’), 46-40 (Γ’), 61-57 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παφίλης-Νικολούλης-Λόρτος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Πεταλωτής, Μαρτίνς 9, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός, Δεληγιώργης 10(1), Πλιούκας 8(1), Γκιουλέκας 14(2), Αργύρης 4(1), Τριχόπουλος, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 19, Νοέας 12, Κωνσταντίνου, Καρύδας 12(1), Κοψαύτης 5, Χατζής 9, Αναστασάκης, Θανόπουλος, Μάλλιος, Καλλινικίδης, Σταματόπουλος.