Πολύ σημαντική νίκη οι Δρομείς 70-62 τον Ήφαιστο/Αχιλλέα

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το απόγευμα της Τετάρτης (23/03) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο Σύλλογος Δρομέων απέναντι στην ομάδα του Ηφαίστου/Αχιλλέα. Μια αναμέτρηση με μεγάλη κρισιμότητα για τις δύο ομάδες που βρίσκονται στην τελευταία τετράδα της βαθμολογίας και ήθελαν τη νίκη με κάθε τρόπο.

Στον αγωνιστικό τομέα η ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε αρκετά αποτελεσματική στην επίθεση με εξαίρεση ένα όχι καλό σ’ αυτό τον τομέα γ’ δεκάλεπτο. Χάρη στην επίθεση ο Αρκαδικός σύλλογος κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο κυρίως στο α’ ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Μπαλή αποδείχθηκαν λιγότερο αποτελεσματικοί απ’ ότι θα μπορούσαν στην άμυνα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Με το σκορ στο 20-18 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου και στο 39-34 στο ημίχρονο οι Δρομείς προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ένα πιο ουσιαστικό προβάδισμα που δεν ερχόταν. Σε πολύ μεγάλο βαθμό υπεύθυνος αποδείχθηκε ο Κεφαλάς για τους «φιλοξενούμενους» που σταμάτησε το ματς στους 29(7) πόντους.

Στην επανάληψη και μετά το κακό τρίτο δεκάλεπτο που στοίχισε (48-48), οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί σε επίθεση και άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ένα προβάδισμα το οποίο υπερασπίστηκαν μέχρι το φινάλε, με το 70-62 να δίνει μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» στους «Αρκάδες».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Τσουβάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18 (Α’), 39-34 (Β’), 48-48 (Γ’), 70-62 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 10, Μαντίκος 21(3), Καλαμπόγιας, Μπαλής 12, Αγγουράς 18(1), Σακελλαράκος, Σταματόπουλος 3, Καρλής 6.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ (Φ. Φιλίππου): Γιαννούτσος 3(1), Μανλόπουλος, Κεφαλάς 29(7), Χριστόπουλος 9, Τσογγίδης-Τσονακίδης 2, Γκόβας 5(1), Καραγιάννης 3, Οικονομόπουλος, Ιατρόπουλος 2, Ντουλές 5(1), Τσεκλένης 4(1).

Προηγούμενο άρθροΠέντε Αρκάδες δημοσιογράφοι στα όργανα της Ένωσης Συντακτών Επαρχιακού Τύπου (ph)
Επόμενο άρθροΣημεία δωρεάν ελέγχου Covid-19 από τον ΕΟΔΥ στην Αρκαδία (24/3)