«Πολυβόλο» ο Αστέρας «γάζωσε» την Ξάνθη! (vid)

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 5-0 κατάφερε να πετύχει το απόγευμα του Σαββάτου 21/12 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ο Αστέρας Τρίπολης απέναντι στην Ξάνθη, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1. Οι «Αρκάδες» αποδείχθηκαν εξαιρετικά αποτελεσματικοί στο σκοράρισμα, καταφέρνοντας σε τρεις τελικές στο πρώτο 25λεπτο να πετύχουν δύο τέρματα με τους Σίτο στο 12’ και Καπίγια στο 21’ κάνοντας πιο εύκολη την υπόθεση νίκη στη συνέχεια.

Η Ξάνθη στην επανάληψη αύξησε την πίεση είχε δύο καλές στιγμές να μειώσει στο σκορ, αλλά ο Αστέρας εξαιρετικά ουσιαστικός στο φινάλε όχι μόνο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά αλλά έδωσε διαστάσεις στη νίκη με γκολ των Λουίς Φερνάντεθ στο 81’, Μπαράλες στο 90’ και Σουάρεθ στο 95. Μια νίκη που δίνει σημαντική βαθμολογική «ανάσα» και επαναφέρει τον Αστέρα στις νίκες ύστερα από δύο ολοκληρους μήνες, στην προσπάθεια για αγωνιστική και βαθμολογική ανάκαμψη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας), Σταύρο Σίπκας (Σάμου)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

VAR: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

AVAR: Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου)

ΤΕΡΜΑΤΑ: 12’ Σίτο, 21’ Καπίγια, 81’ Λουίς Φερνάντεθ, 90’ (πεν.) Μπαράλες, 90’+5’ Σουάρεθ.

ΑΣΙΣΤ: 12’ Μαρτίνεθ, 21’ Σίτο., 81’ Καπίγια, 90’+5’ Καπίγια.