Πρώτη φετινή νίκη του ΣΕΦΑ στην Τρίπολη – Άνετη επικράτηση επί του Ερμή Λαγκαδά με 84-60

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Πολύ κρίσιμο παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης αποτελούσε αυτό ανάμεσα στον Αρκαδικό και τον Ερμή Λαγκαδά και για τις δύο ομάδες. Κι αυτό γιατί το απόγευμα του Σαββάτου καλούνταν οι δύο ομάδες να αποφύγουν άλλη ήττα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Αρκαδικός είχε δύο διαδοχικές ήττες με Λαύριο και Αετό και δεν ήθελε σε καμία περίπτωση με νέα ήττα να χάσει από νωρίς την επαφή του με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη η ομάδα της Μακεδονίας είχε μόνο ήττες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και καλούνταν να αντιδράσει πριν μπει από νωρίς σε «περιπέτειες» αναφορικά με τον στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

Σ’ ένα δυνατό παιχνίδι με μεγάλο κίνητρο και από τις δύο ομάδες ο Αρκαδικός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κέρδισε δίκαια στην πρώτη του ξεκάθαρη επικράτηση βάσει σκορ την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο σε επίσημη αναμέτρηση. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στην επανάληψη αποβάλλοντας το επιθετικό «σφίξιμο» και το άγχος του πρώτου ημιχρόνου. Επίσης με «όπλο την καλή άμυνα στο δεύτερο, τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να φύγει από την Τρίπολη με το ροζ φύλλο αγώνος.

Στο ξεκίνημα λοιπόν της αναμέτρησης ο Αρκαδικός έδειξε διάθεση να κυριαρχήσει στο παρκέ ξεκινώντας από τη διάθεση και το πάθος στην άμυνα, αλλά ο αντίπαλος αντεπεξήλθε στην πίεση και βρήκε λύσεις ώστε να του επιτρέπει να βρίσκεται μέσα στο ματς. Παρά το σταθερό προβάδισμα έστω και με μικρή σχετικά διαφορά στη δεύτερη περίοδο δεν έλειψε η νευρικότητα των «γηπεδούχων» λόγω της πίεσης να κερδίσουν το συγκεκριμένο ματς και με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 34-28.

Στην επανάληψη ο ΣΕΦΑ κατάφερε και βρήκε μέσα από το πάθος στην άμυνα ενέργεια, ακόμη και αν ο αντίπαλος δεν παράτησε εύκολα το ματς. Οι λύσεις από την περιφέρεια και από κάποιους εύστοχους αιφνιδιασμούς, έδωσαν «αυτοπεποίθηση» στο παρκέ με τον Αρκαδικό από το μισά της τρίτης περιόδου να παίρνει διαφορά και να αποδίδει καλό μπάσκετ σε επίθεση και άμυνα, παρά την αποβολή των ψηλών Αναστασάκη και Εζόμο με πέντε φάουλ. Η τέταρτη περίοδο άνηκε ολοκληρωτικά στον Αρκαδικό που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ερμή επικρατώντας με 84-60.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα-Καλογερόπουλος Λ-Κάρδαρης (Πολιτόπουλος)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 34-28, 55-43,84-60

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 14, Νοέας, Κωνσταντίνου 6(2), Καρύδας 11(1), Κοψαύτης 17(3), Χατζής 13(2), Αναστασάκης 2, Θανόπουλος 3(1), Μάλλιος 7(1), Καλλινικίδης 8, Εζόμο 3(1), Σταματόπουλος.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Καμαράκης): Καϊκλής 3(1), Ελευθεριάδης 2, Νώτης 3, Ακεψιμαΐδης 14(2), Παρίτσης 8(2), Βενετίδης, Σιώπης 4, Σαμαράς 2, Καλογιαννίδης 7, Μανούσος 17, Πλικούδης.