Πρώτο «τρίποντο» Αστέρα με υπογραφή Μπαράλες!

Ο Αστέρας έσπασε το…ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας την Κυριακή με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης, φτάνοντας στην πρώτη του νίκη, που του δίνει το δικαίωμα να ανέβει αρκετές θέσεις ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Δεληζήσης με αυτογκόλ στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ, μετά από σέντρα του Κοντοέ από αριστερά, ενώ το δεύτερο γκολ που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση σημείωσε ο Τζερόνιμο Μπαράλες όταν στο τετ α τετ με τον Τζόρβα με πλασέ στο 89ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική πάσα του Καράσκο. Ο Αργεντινός στράικερ σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος.

Ο Αστέρας ήταν γενικά καλύτερος στη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρει απέναντι στον Απόλλωνα που είχε σχεδιάσει πολλά αμυντικά πλάνα στην τακτική του.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Γκόιαν είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 31ο λεπτό με πλασέ μετά από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Ουσέρο, αλλά ο Τζόρβας βρέθηκε σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπαράλες έκανε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Τζόρβα να αποκρούσει με υπερένταση, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Μπακασέτας δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Μετά το αυτογκόλ, ο Απόλλωνας προσπάθησε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση, αλλά είχε μόνο δύο καλές στιγμές που δεν του απέφεραν τίποτα. Στο 66ο λεπτό το μακρινό σουτ του Αλβάρεζ απέκρουσε ο Ερνάντεζ και στο 84’ το δυνατό σουτ του Μίνγκα, που έστειλε την μπάλα να φύγει άουτ.

Ο Αστέρας από την πλευρά του έλεγξε το παιχνίδι και δημιούργησε καλές ευκαιρίες με τον Ντε Μπλάσις στο 81ο λεπτό, όταν το δυνατό σουτ του Αργεντινού απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Τζόρβας και στο 87’ με τη σέντρα-σουτ του Γκρατσίνι, που ανάγκασε τον Έλληνα τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούσει όσο πρέπει για να αλλάξει πορεία η μπάλα.

Στον σημερινό αγώνα κεντρικά πρόσωπα ήταν τρεις πρώην παίκτες του Αστέρα, ο Λεάντρο Αλβάρεζ, ο Λεωνίδας Αργυρόπουλος και ο Έγκον, που επέστρεψαν απόψε ως αντίπαλοι στην Τρίπολη, ενώ ο Τσαμπούρης συμπλήρωσε 67 συμμετοχές με τον Αστέρα στη Σούπερ Λιγκ και ισοφάρισε στην 10η θέση των ποδοσφαιριστών με τις περισσότερες συμμετοχές στις επαγγελματικές κατηγορίες τον τερματοφύλακα Γιάννη Συμεωνίδη.

Διαιτητής: Ντίτσος (Πρέβεζας)

Αστέρας Τρίπολης: Ερνάντεζ, Τσαμπούρης, Ζαραδούκας (82’ Μουνάφο), Κοντοές, Γκόιαν, Ζησόπουλος, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Μπακασέτας (46’ Καράσκο), Ναβάρο (86’ Γκρατσίνι), Μπαράλες.

Απόλλων Σμύρνης: Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Παντελιάδης, Παπαζαχαρίας, Δεληζήσης, Αλβάρεζ, Καμαρά (52’ Έγκον), Κόρμπος (84’ Μπλάζεκ),  Πετρόπουλος, Τσιλιγκίρης (74’ Μίνγκας), Γκουέλα.