Ψυχωμένη νίκη της Δόξας επί του Ολυμπιακού Γυθείου!

Συνεχίστηκαν οι υποχρεώσεις των ομάδων για τα μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική κατηγορία, με την ομάδα της Δόξας να υποδέχεται στη Μεγαλόπολη τον Ολυμπιακό Λεωνιδίου. Ένα παιχνίδι που και για τις δύο ομάδες ήταν πολύ κρίσιμο καθώς η νίκη κρινόταν επιβεβλημένη. Για την μεν ομάδα της Αρκαδίας, προκειμένου να πάει στα δύο τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της διαδικασίας με σημαντικό αβαντάζ, ενώ για τη δε ομάδα του Γυθείου ώστε να μείνει «ζωντανή» στο παιχνίδι της ανόδου. Ειδική για την ομάδα της Μεγαλόπολης μετά τις δύο διαδοχικές εντός έδρας ισοπαλίες, ήθελαν να μην χάσουν άλλους βαθμούς και σε τρίτο ματς στην έδρα τους.

Αγωνιστικά η ομάδα της Δόξας για ακόμη ένα παιχνίδι μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πιο ουσιαστικός στις όποιες φάσεις δημιούργησε. Ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο ματς και σε συνδυασμό με την καλή αμυντική λειτουργία, αλλά και τα ψυχικά αποθέματα μετά από ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 3-2. Μετά από ένα ενδιαφέρον πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι επιφύλαξε ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ δεύτερο ημίχρονο με τέσσερα γκολ, τρεις αποβολές, ένα δοκάρι και πολλές μεγάλες ευκαιρίες από δύο ομάδες που καθήλωσαν το φίλαθλο κοινό στο γήπεδο Μεγαλόπολης!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Αρκαδίας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έψαξε το γκολ και το πέτυχε στο 12’ με το Δρόσο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στρέμπα για το 1-0. Η συνέχεια βρήκε τους «γηπεδούχους» να ελέγχουν το ματς και να μην απειλούνται ιδιαίτερα από τον αντίπαλο. Μάλιστα είχαν καλές στιγμές και στη συνέχεια για να πετύχουν και ένα δεύτερο γκολ. Κάπως έτσι και με πεσμένο κάπως το ρυθμό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γυθείου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο δυνατά και έχασε καλές στιγμές να ισοφαρίσει το ματς. Κάτι το οποίο όμως έκανε στο 67’ με τον Ρασσιά. Στο 68’ σε χαμένο πέναλτι του Νίκου Λυμπερόπουλου και διπλή ευκαιρία στην εξέλιξη της φάσης η Δόξας δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, για να έρθει το 2-1 όμως στο 75’ με τον Νάνο! Παρά την αποβολή του Βλάχου για τους φιλοξενούμενους οι «Λάκωνες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν και πάλι στο 80’ με τον Κατσικά με κοντινό δυνατό πλασέ. Η Δόξα όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα και στο 89’ και πάλι με το Νάνο έκανε το 3-2! Η ομάδα του Γυθείου θα μπορούσε να είχε φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας αν το απευθείας σε εκτέλεση φάουλ του Τζανετάκου στο 90’+6’ δεν σταματούσε στο οριζόντιο δοκάρι!

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Μεγαλόπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 400-500.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευθαλία Μήτση (Πειραιά)

ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Κεφαλιάκος (Πειραιά), Αθανάσιος Φαγκρίδας (Πειραιά).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Διονύσιος Γιαννόπουλος (Ηλείας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 12’ Δρόσος.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 90’+6’ Τζανετάκος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63’ Λυμπερόπουλος Ν., 72’ Λυμπερόπουλος Δ., 73’ Γιαννακούλιας, 85’ Αθανασιάδης, 90’+2’ Κοσκολός | 26’ Σουκούλι Γ., 49 Κατσικάς, 68’ Ρασσιάς, 72’ Βλάχος, 76’ Βλάχος.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 76’ Βλάχος, 90’+4’ Ρασσιάς, 90’+4’ Γρηγορακάκης.

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Βασίλης Κούβαλης): Δημητρέλης, Αθανασιάδης, Παναγιωτόπουλος, Γιαννακούλιας, Στρέμπας (89’ Τζιανής), Αντώνακας, Δρόσος, Κατσαρός (65’ Κοσκολός), Νάνος, Λυμπερόπουλος Ν., Λυμπερόπουλος Δ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ (Γιώργος Αναγνωστόπουλος): Καβαλιώτης, Ρασσιάς, Τζανετάκος, Λιγνός Δ. Λιγνός Αθ., Σουκούλι Γ., Σουκούλι Μ., Κατσικάς, Βλάχος. Γρηγορακάκης, Καρνιάτης.