Σημαντική νίκη οι Δρομείς απέναντι στον ΑΟ Γλαύκο

Το απόγευμα της Κυριακής (23/01) για την 11η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ο Σύλλογος Δρομέων υποδέχθηκε τον Γλεύκο, σ’ ένα πολύ σημαντικό ματς. Μια αναμέτρηση με ισχυρό κίνητρο από βαθμολογικής άποψης και για τις δύο ομάδες. Μια αναμέτρηση στην οποία οι Δρομείς κατάφεραν να κερδίσουν με σκορ 70-66, κατακτώντας δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια.

Αγωνιστικά σ’ ένα ισορροπημένο σε γενικές γραμμές α’ ημίχρονο οι Δρομείς ξεκίνησαν «μουδιασμένα» αλλά στη συνέχεια κατάφεραν να ανεβάσουν ρυθμούς και να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ. Ένα διάστημα με πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα. Η Αρκαδική ομάδα προσπάθησε σε κάποια διαστήματα «χτίσει» ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο η Αχαϊκή ομάδα απαντούσε με σημαντικούς πόντους.

Στην επανάληψη οι Δρομείς στηριζόμενοι στην αμυντική λειτουργία τους και έχοντας σημαντικές λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν ένα πολύτιμο προβάδισμα με 58-46 στο φινάλε της γ’ περιόδου. Στο τελευταίο συναρπαστικό δεκάλεπτο οι «γηπεδούχοι» άντεξαν στην πίεση μέχρι το τελευταίο 6λεπτο όπου εκεί κάποια λάθη και κρίσιμα καλάθια του Γλαύκου έκαναν το ματς ντέρμπι (61-58 στα 05’40 πριν το φινάλε). Οι Δρομείς πάντως πιο ουσιαστικοί στα κρίσιμα σημεία διατήρησαν το μικρό προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 70-66.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκουλαρίκης, Δημουλάς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17 (Α’), 40-35 (Β’), 58-46 (Γ’), 70-66 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 12(2), Μαντίκος 16(3), Μπαλής 19(2), Σινανάι, Αγγουράς 7, Σακελλαράκος 12(2), Σταματόπουλος 2, Καρλής 2.
ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Σ. Γκοργκόρης, Ν. Πολίτης): Διαμαντόπουλος 23(3), Τσαλαπάτας, Σταθόπουλος, Ροκκανάς 18(2), Σπύρου 6(2), Παρασκευόπουλος 6(1), Λαμπρόπουλος 5, Παλλαδινός 1, Σιδάς 4, Χουλιάρας 3.