Σημαντική νίκη στη Μεγαλόπολη από τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Αρκαδικού!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Το βράδυ της Τετάρτης (20:00) στο κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης πραγματοποιήθηκε το Αρκαδικό ντέρμπι ανάμεσα στην ομάδα του ΓΣΜ Λύκαια και του ΣΕΦΑ Αρκαδικού. Ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες στην προσπάθεια που καταβάλλεται και από τις δύο ομάδες για διεκδίκηση της παραμονής στην Β’ Εθνική ΕΣΠΕΠ.

Με δεδομένο ότι η ομάδα του Αρκαδικού στον αγώνα του πρώτου γύρου στην Τρίπολη είχε ηττηθεί από την Μεγαλοπολίτικη ομάδα με σκορ 0-3 σετ, βρισκόταν σε πιο δύσκολη βαθμολογική θέση και το θετικό αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Την ίδια ώρα τα Λύκαια ήθελαν από την πλευρά του τη νίκη που θα τις απομάκρυνε από την ομάδα της Τρίπολης. Εκ του αποτελέσματος τα κορίτσια του ΣΕΦΑ αποδείχθηκαν καλύτερα βάσει απόδοσης στο παρκέ και έφτασαν σε μία σημαντική γι’ αυτές νίκη μέσα στη Μεγαλόπολη, καλύπτοντας μάλιστα και το σκορ με το οποίο είχαν ηττηθεί στο πρώτο ματς.
Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες που ήθελαν με κάθε τρόπο να κατακτήσου το πρώτο σετ όχι μόνο για λόγους προβαδίσματος, αλλά και για λόγους ψυχολογίας για τη συνέχειας της αναμέτρησης. Η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού ήταν αυτή που κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με σκορ 23-25, παίρνοντας αυτομάτως αβαντάζ στην ψυχολογία, ακριβώς όπως είχε συμβεί για λογαριασμό των Λυκαίων στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και το πρώτο σετ στο ματς της Τρίπολης.
Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ομάδα του Αρκαδικού φάνηκε να πατάει ακόμη καλύτερα στο παρκέ και παρά την όποια πίεση είχε από την αντίπαλη ομάδα, είχε την ηρεμία και τη συγκέντρωση ώστε και αποτελεσματικά να αμυνθεί σε κρίσιμα σημεία του δεύτερου σετ, αλλά και να πετύχει σημαντικούς πόντους στην επίθεση. Ο Αρκαδικός σ’ ένα εξίσου δυνατό δεύτερο σετ ήταν αυτός που έκανε το 0-2 μετά την επικράτηση με 20-25 με αποτέλεσμα πλέον το ματς να «γύρει» ουσιαστικά προς την πλευρά της Τριπολίτικης ομάδας. Στο φινάλε της αναμέτρησης η ομάδα του ΣΕΦΑ ήταν αυτή που «κυριάρχησε» και με δεδομένο ψυχολογικό αβαντάζ στο ματς, κατάφερε να πάρει ακόμη πιο εύκολα σε σχέση με τα δύο πρώτα σετ το τρίτο με 13-25, για το τελικό 0-3.
Οι τρεις βαθμοί κρίνονται εξαιρετικά σημαντικοί για την ομάδα του Αρκαδικού στη «μάχη» της παραμονής, την ώρα που σύμφωνα με τα λεγόμενα της προπονήτριας του ΣΕΦΑ, Ρούλας Πεντεφούντη, εκκρεμεί και η τύχη της έντασης που το τμήμα βόλεϊ των «κυανολεύκων» έχει καταθέσει το προηγούμενο διάστημα.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Μεγαλόπολης.
ΣΕΤ: 23-25 (1ο – 25′), 20-25 (2ο – 27′), 13-25 (3ο – 22′).
ΓΣΜ ΛΥΚΑΙΑ (Σάκης Δάρρας): Ηλιοπούλου, Καλόμαλλου, Αποστολοπούλου, Γεωργοπούλου, Δημητρακοπούλου, Παπαγγελή, Τζεμαλαϊ, Κουρέτα, Ροζολή, Ζέρβα, Γιαννακοπούλου, Καρβουνιάρη.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Ρούλα Πεντεφούντη): Πεντεφούντη, Νικητοπούλου, Κολεβα, Γιαβή, Αναστοπούλου, Δαβάρα, Αργυροπούλου Ρ.

Προηγούμενο άρθροΜετάλλια και διακρίσεις ΑΟΠΟ Τρίπολης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα taekwondo!