Σημαντική νίκη του Πάνα Τρίπολης 58-51 επί του ΣΕΦΑ Αρκαδικού

Ένα πολύ ενδιαφέρον τοπικό ντέρμπι πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής (19/02) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, ανάμεσα στον Πάνα Τρίπολης και τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Μεγάλος κερδισμένος ο Πάνας ο οποίος επικράτησε με 58-51 χάρη στην ουσιαστική του απόδοσή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον ως προς την εξέλιξη του παιχνίδι, οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ με πολύ μικρές διαφορές έως πέντε πόντους. Ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ντέρμπι ένα ισχνό προβάδισμα στη διάρκεια των τριών πρώτων δεκαλέπτων, αλλά σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να δημιουργήσει ένα ουσιαστικό προβάδισμα.

Στην δ’ περίοδο ο Πάνας Τρίπολης αξιοποίησε τις άστοχες επιθέσεις του Αρκαδικού στην επίθεση και σε συνδυασμό με κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ έστω και δύσκολα βρήκε τους πόντους στην επίθεση που του επέτρεψαν να πάρει σημαντικά προβαδίσματα (48-43 στα 02’57, 52-45 στα 01΄43 και 56-48 στα 01’06) με τα οποία έφτασε στην επικράτησε με σκορ 58-51.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Χριστόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23 (Α’), 31-32 (Β’), 39-40 (Γ’), 58-51 (Δ’).
ΣΚ ΠΑΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βασίλης Αλικάκος, Ηλίας Μπαλής): Μακρής, Τριντής 14(3), Κωνσταντόπουλος 2, Σακελλαράκος 18(2), Καλταμπάνης 10(1), Σάββα, Σταματόπουλος 3, Καρλής 5, Κούγιας 6.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Σαφλιάνης 3, Ζαμπαθάς, Γαϊτανάρης, Σωτηρόπουλος 11(1), Χωματάς 6, Καραγιάννης, Ναστόπουλος, Αγγελόπουλος 10(1), Τσαμακλής 15, Κουτσουμπός 5(1), Παπαδημητρίου, Ψυχογυιός 1.