Σημαντική νίκη του ΣΕΦΑ Αρκαδικού απέναντι στην Καλαμάτα ‘80

Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το απόγευμα της Κυριακής (11/02) ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την ανταγωνιστική Καλαμάτα ’80, επί της οποίας και επικράτησε με σκορ 67-57.

Η απόδοση του Αρκαδικού κατά διαστήματα ήταν πολύ καλή. Αν και ο ΣΕΦΑ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα χάρη στα διαδοχικά τρίποντα που δέχθηκε στο α’ δεκάλεπτο από τους «φιλοξενούμενους», στη β’ περίοδο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με επί μέρους σκορ 27-12 πήρε την πρωτοπορία του σκορ με 67-57.

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης στηριζόμενη και στην αμυντική της λειτουργία κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 67-57.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Μπακετέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21 (Α’), 42-33 (Β’), 55-50 (Γ’), 67-57 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Αλεξόπουλος 8, Σωτηρόπουλος, Χωματάς 10(2), Καραγιάννης 9(2), Λάζαρης 2, Αγγελόπουλος 10(1), Τσαμακλής 24(1), Κουτσουμπός, Ναστόπουλος 2.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας): Γεωργακόπουλος 11(1), Αλεξανδρόπουλος 18(4), Κωνσταντίνου 6, Χαντζής 4, Μήλας 16(2), Τσιλίκας, Κομπότης 2, Πανταζής.

Προηγούμενο άρθροΜε απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 20 χλμ Ανδρών – Γυναικών στον Δήμο Β. Κυνουρίας