«Σοκ» στις καθυστερήσεις για τον Αστέρα

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Ο Μπαράλες άνοιξε με γκολ-πέναλτι το σκορ στο 24’ για τον Αστέρα, ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα στο 54΄και στις καθυστερήσεις ο Βόλος βρήκε το γκολ με τον Περέα για το τελικό 1-1 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Ο Αστέρας ήθελε να μπει με το δεξί και να κάνει μία αγωνιστική επανεκκίνηση με τον Βόλο να επιλέγει να πιέσει ψηλά και να μην δώσει χώρο στους γηπεδούχους. Το πρώτο σουτ ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 6’ με τον Νίνη, ενώ η επόμενη καλή στιγμή χρειάστηκε μία παράβαση και ένα σφύριγμα για να έρθει και ανήκε στους Αρκάδες.

Συγκεκριμένα στο 24’ ο Μπαράλες κέρδισε πέναλτι από τον Κολόμπο, ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα και ο Αργεντινός που ανέλαβε την εκτέλεση άνοιξε το σκορ με το 7ο τέρμα του τη φετινή περίοδο. Από εκεί και πέρα, κάποια σουτ του Βόλου με Ουάρντα και Μαρτίνες δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Παπαδόπουλο. Σχετικά με τους «κιτρινομπλέ» ο Ιγκλέσιας δοκίμασε το πόδι του στο 42΄με τη μπάλα να περνά άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Αστέρα που κέρδισε πέναλτι για χέρι στο 52’ με τον Τζήλο να συμβουλεύεται το VAR και να δίνει την παράβαση. Ο Μπαράλες ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση αλλά αυτή τη φορά ο Κλέιμαν έπεσε σωστά και κράτησε «όρθιο» τον Βόλο στο κυνήγι του θετικού αποτελέσματος. Τρία λεπτά μετά ο Σίτο από κοντινή απόσταση λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 αλλά η μπάλα βγήκε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να απειλούν και να πιέζουν με καλή στιγμή το σουτ του Δουβίκα στο 63’. Οσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι… έδινε χώρο και στις δύο ομάδες αλλά o Κλέιμαν ήταν ξανά πρωταγωνιστής όταν στο 78’ ο Κώτσιρας έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μπαράλες βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας είχε και πάλι εξαιρετική αντίδραση. Η συνέχεια της αναμέτρησης έγινε δραματική, ο Φεράρι για τον Βόλο αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις και στο τελευταίο λεπτό ο Περέα κατάφερε να ισοφαρίσει διαμορφώνοντας το τελικό 1-1!

Ο Αστέρας για έκτο παιχνίδι δεν βρίσκει τη νίκη, ο Βόλος έκανε τη «ζημιά» και η επόμενη αγωνιστική φέρνει τους «κιτρνομπλέ» κόντρα στον Ατρόμητο.

Συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αλβάρες, Σουάρεθ, Κάστανο, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Γκόμες, Σίτο, Μπαράλες, Κρέσπι.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Ντεντάκης, Φεράρι, Κολόμπο, Σάντσες, Ριέντστρα, Νίνης, Μαρτίνες, Ουάρντα, Δουβίκας, Μπαρτόλο.

Προηγούμενο άρθροΠ.Τατούλης: Κύριε Μητσοτάκη, να τοποθετηθείτε για το «φιλο-Χρυσαυγίτη» Περιφερειάρχη σας
Επόμενο άρθροΡάσταβατς: «Εχουμε μπει σε ένα αρνητικό σερί και είναι δύσκολο να βγούμε»