Σπουδαία νίκη στην έδρα του Ατρομήτου ο Παναρκαδικός

Η ομάδα του Παναρκαδικού ΑΟ αν και είχε δύσκολη αποστολή στην έδρα της Πρωταθλήτριας ομάδας Αχαΐας, Ατρομήτου, το απόγευμα της Τετάρτης (01/05) στο Δημοτικό γήπεδο Ζαρουχλέικων για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική, κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-1 και να πραγματοποιήσει ένα σημαντικό βήμα στη «μάχη» για μια θέση στην προνομιούχο πρώτη τριάδα.

Η ομάδα της Τρίπολης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ 1-0 στο 33ο λεπτό με γκολ του Αποστολόπουλου, απάντησε άμεσα αφού με τη σέντρα και μετά από ουσιαστική επιθετική προσπάθεια ο Στρέμπας έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-1.

Μια εξέλιξη που αποδείχθηκε και στον ψυχολογικό τομέα σημαντική για την έκβαση του παιχνιδιού, παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές και έφτασαν πολύ κοντά και σε άλλα τέρματα. Το φινάλε όμως άνηκε στον Παναρκαδικό που έδειξε ότι θέλει να φτάσει και στο δεύτερο γκολ με την «εικόνα» του στο τακτικό κομμάτι. Δικαιώθηκε τελικά με τον Μιχόπουλο ο οποίος στο 81ο λεπτό έκανε το 1-2 και έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ στους «πράσινους». Το αποτέλεσμα αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος και συνδυάστηκε από έντονους πανηγυρισμούς από την αποστολή του «τριφυλλιού» και τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στην Πάτρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Τριγάζης (Ανατολικής Αττικής).
ΒΟΗΘΟΙ: Κυριάκος Βιτσεντζάτος (Ανατολικής Αττικής), Παρασκευή Παντελίδου (Ανατολικής Αττικής).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Παναγιώτης Αργύρης (Κορίνθου).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 33’ Αποστολόπουλος | 34’ Στρέμπας, 81’ Μιχόπουλος.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 53’ Μπακόπουλος, 77’ Αποστολόπουλος, | 46’ Μιχόπουλος.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Σάκης Πεφάνης): Τρίγκας, Μακρής, Παπασπυρόπουλος, Σπανός, Νικολακόπουλος, Λαζανάς (85’ Σμυρλής), Αγγελόπουλος, Αποστολόπουλος, Μαστραντωνάκης, Αρβανίτης, Μπακόπουλος (67’ λ.τ. Γκότσης).
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ ΑΟ (Σπύρος Λαγός): Κουμπαρούλης, Δαύρος (60’ Κολοστούμπης), Κοπρένκα (74’ λ.τ. Παναγόπουλος), Νάνος, Οπόκου, Μιχόπουλος, Λυμπερόπουλος Δ., Στρέμπας, ΝΛυμπερόπουλος Ν. (85’ Γιαννακούρας), Σαραντόπουλος (60’ Παπαλάμπρος), Τσακωνάκος.

Προηγούμενο άρθροΟι διαιτητές στο Ατρόμητος Πατρών – Παναρκαδικός | Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο 5ο όμιλο
Επόμενο άρθροΝίκη επί της Ερμιονίδας ο Πήγασος που θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή σε τρίτο τελικό