Στο 2-2 η «αξιόμαχη» Εθνική Ελπίδων στην Τρίπολη επί της Κροατίας

ΦΩΤΟ: ΕΠΟ | ΙΝΤΙΜΕ.

Ισόπαλη με σκορ 2-2 αναδείχθηκε η Εθνική ομάδα Ελπίδων στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» το απόγευμα της Παρασκευής (13/10) με αντίπαλο την ομάδα της Κροατίας σ’ ένα ματς για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ21.

Η Εθνική μας ομάδας αποδείχθηκε αρκετά αξιόμαχη στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Ευτύχησε να προηγηθεί στο ματς και αποδείχθηκε σαφώς καλύτερη στο β’ ημίχρονο δημιουργώντας ευκαιρίες αλλά και προϋποθέσεις για γκολ. Πλήρωσε ωστόσο το γκολ που δέχθηκε στην επανάληψη κόντρα στη ροή του αγώνα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ. Στο φινάλε η Εθνική ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει για το τελικό 2-2.

Ειδικότερα η Εθνική προηγήθηκε στο 11’ όταν σε γύρισμα του Νιάρχου από δεξιά η μπάλα στρώθηκε στον Σουρλή κι αυτός με ωραίο τεχνικό, χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσάβλινα. Η Κροατία ισοφάρισε στο 23΄ όταν ο Σίμιτς γύρισε ωραία από αριστερά και ο επερχόμενος Χότζα σούταρε εύστοχα από το ύψος της περιοχής. Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47΄ η Εθνική μας είχε μια καλή ευκαιρία με κοντινό πλασέ του Σουρλή που απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσάβλινα και στο 51’ σε κοντινή προβολή του Κούτσια, η μπάλα φάνηκε ότι μπορεί και να είχε περάσει τη γραμμή πριν την απόκρουση των Κροατών, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε τη συνέχεια του αγώνα.

Και ενώ η Ελλάδα ήταν καλύτερη τουλάχιστον στο πρώτο μισό του β’ ημιχρόνου, στο 67΄ο Σίμιτς σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Λιούμπιτσιτς στην «επιστροφή» της μπάλας με ψύχραιμο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 76΄ η Ελλάδα είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία με ωραία ενέργεια και γυριστό σουτ του Ζουγλή από τη μικρή περιοχή της Κροατίας που απέκρουσε ο Τσάβλινα.

Στο 89’ η Εθνική ισοφάρισε όταν ο Ζουγλής έκανε την κούρσα προς την περιοχή των Κροατών και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Κούτσια που πιστοποίησε την εξαιρετική του εμφάνιση με ωραίο ξεμαρκάρισμα και εύστοχο πλασέ από πλάγια αριστερά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τομ Όουεν (Ουαλία).
ΒΟΗΘΟΙ: Γιόχανσον Μπράιατ (Ουαλία), Ίαν Ντέιβιντ Μπερντ (Ουαλία).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζον Άντριου Τζόουνς (Ουαλία).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 10’ Σουρλής, 89’ Κούτσιας. | 23’ Χότζα, 66’ Λιούμπισιτς.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 22’ Μπατούρινα, 66’ Σίμιτς.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52’ Σουρλής, 54’ Κωστής | 29’ Κάτινιτς, 31’ Χόντζα, 73’ Λιούμπισιτς.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΕΛΛΑΔΑ Κ21 (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Κίτσος, Κουρφαλίδης (60’ Ζουγλής), Κούτσιας, Σουρλής, Καραμπέρης (46’ Μεταξάς), Κωστής (80’ Μπελεβόνης), Κωνσταντόπουλος, Νιάρχος (59’ Κοσίδης), Χρυσόπουλος, Κρυπαράκος (90’+3’ Τουρκοχωρίτης).
ΚΡΟΑΤΙΑ Κ21 (Ντράγκαν Σκόσιτς): Τσάβλινα, Πέρκοβιτς, Κάτινιτς (46΄ Μπούκβιτς), Τίκβιτς (46΄ Γκρόζντανιτς), Σίγκουρ, Σούσιτς, Χότζα, Μπατούρινα, Βίντοβιτς (71΄ Μπιουκ), Σίμιτς, Φρίγκαν (64΄ Λιούμπιτσιτς, 86΄ Ιβάνοβιτς).

Προηγούμενο άρθροΒ’ Γύρος Περιφερειακών εκλογών στην Πελοπόννησο Η «Μητέρα των Μαχών» για την Αιρετή Αυτοδιοίκηση Β’ Βαθμού