Στο καλοκαιρινό Grand Prix Μπριτζ στην Κηφισιά ο Αρκ.Ο.Α.Μ

Τη Παρασκευή 31 Αυγούστου, το Σάββατο 1η και τη Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου ο Αθλητικός Σύλλογος Νέου Βουτζά «Η Πρόοδος» διοργάνωσε στις εγκαταστάσεις του “Mentererum” στη Κηφισιά Καλοκαιρινό Grand Prix 4ης Βαθμίδας στις κατηγορίες 1-6, 1-9 και open.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γιώργος Μεσθενέας και Ευδοκία Οικονόμου, πτυχιούχοι διατητές της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπριτζ (ΕΟΜ). Πήραν μέρος 11 ζεύγη στη κατηγορία 1-6, 12 ζεύγη στη κατηγορία 1-9 και 23 ζεύγη στη κατηγορία open.

Νικητές στη κάθε κατηγορίας στη γενική κατάταξη ήταν:

– Στην κατηγορία 1-6 οι ΖΕΡΒΑ Ι. και ΧΡΗΣΤΑΚΗ Α. με score 59,80%
– Στην κατηγορία 1-9 οι ΔΙΝΙΟΖΟΥ Ε. και ΣΠΑΝΟΣ ΑΝ. με score 59,94% και
– Στην Κατηγορία OPEN οι ΒΩΒΟΣ Κ. με 61,98% και ΜΠΑΝΙΚΑΣ Χ. με 61,63%.

Από τον Αρκαδικό Όμιλο Αγωνιστικού Μπρίτζ (Αρκ.Ο.Α.Μ.) πήρε μέρος στη κατηγορία 1-6 ο αθλητής και διαιτητής του ομίλου Παναγιώτης Γιωνάς με συμπαίκτρια την Σωτηρία Πάππα αθλήτρια του Ομίλου Αγωνιστικού Μπριτζ Αργολίδας (Ο.Α.Μ.Α.).

Το ζευγάρι έκανε άσχημη αρχή στη 1η ημερίδα (11η θέση), αλλά κατάφερε να έρθει 1ο στη 2η ημερίδα με score 63,16% και διαφορά 14 ποσοστιαίων μονάδων και στη 3η ημερίδα πήρε την 9η θέση. Στη γενική κατάταξη το ζεύγος πήρε τη 4η θέση και στο ατομικό οι παίκτες πήραν την 7η και 8η θέση με score 53,15%.

Το Δ.Σ. και οι αθλητές του ομίλου εκφράζουν τα συγχαρητήρια στο ζεύγος για την εκπροσώπηση και τη νίκη στο τουρνουά.

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι από 8 έως 18 Αυγούστου έγινε το 17th World Youth Bridge Team Championships στη Wujiang της Κίνας. Η Ελλάδα πήρε μέρος στη κατηγορία kids (under 16) με την 9η θέση που είχε πετύχει πέρυσι στο 26th European Youth Team Championships στο Samorin στη Σλοβακία.

Στους προκριματικούς η ομάδα μας κατέλαβε τη 14η θέση με 171,08 VPS και έπαιξε στο swiss για τις θέσεις 9-18 και ήρθε 1η με 111,32 VPS και κατέλαβε την 9η θέση στη γενική κατάταξη.

Η χώρα μας είναι η 1η φορά που αγωνίζεται με ομάδα kid σε παγκόσμιο επίπεδο. Η αποστολή της Ελληνικής ομάδας ήταν: