«Στοπ» στο θετικό σερί του Αρκαδικού από το Λαύριο – «Βαριά» ήττα με 84-66

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Την διεύρυνση του θετικού σερί του στο πρωτάθλημα τις τελευταίες αγωνιστικές και ένα βήμα αποφασιστικό για την διεκδίκηση της δεύτερης θέσης του φετινού πρωταθλήματος ήθελε να πραγματοποιήσει η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού στο Λαύριο απέναντι στον τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο. Αν και τη δεδομένη στιγμή οι «κυανόλευκοι» πήγαιναν σ’ αυτό το ντέρμπι με ψυχολογικό αβαντάζ και πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό από τις συνεχόμενες νίκες, έναντι του Λαυρίου που προερχόταν από δύο αρνητικά αποτελέσματα, τίποτα σχεδόν δεν εξελίχθηκε θετικά για τον Αρκαδικό. Το πολύ θετικό ξεκίνημα στο μεγάλο ντέρμπι για τους «γηπεδούχους» και ο έλεγχος της αναμέτρησης τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, τους επέφερε και τη μεγάλη νίκη με 84-66.

Ο Αρκαδικός με αυτό το αποτέλεσμα μετά από πέντε επίσημες αναμετρήσεις επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα και έχασε βαθμολογικό έδαφος έναντι της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Η αστοχία και η δυσκολία να βγάλει φάσεις στην επίθεση και η αδυναμία στα ριμπάουντ και στο περιορισμό του Λαυρίου από την περιφέρεια στην άμυνα έπαιξαν πολύ μεγάλο ρόλο στην ήττα σ’ αυτό το ντέρμπι. Παράλληλα ο Αρκαδικός δεν μπορεί για ακόμη ένα παιχνίδι να βελτιώσει την κακή προϊστορία του σε επίπεδο Α2 απέναντι στην ομάδα του Λαυρίου, με τον απολογισμό μετά το Σαββατιάτικο ματς να διαμορφώνεται στις 8 ήττες και μόλις 2 νίκες. Ο Αρκαδικός ήταν μακριά από το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο με αστοχία στην επίθεση και σχεδόν ολοκληρωτική αδυναμία να περιορίσει την άμυνα των «κυανοκιτρίνων».
Αγωνιστικά το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά και με λύσεις και αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατάφερε να πάει ψηλά το σκορ και να «χτίσει» ένα υπέρ του προβάδισμα με 25-15 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια στη β’ περίοδο ο Αρκαδικός προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στο -4 (37-33), αλλά οι «γηπεδούχοι» αντιδρώντας δυναμικά με μεγάλα σουτ ξέφυγαν στο φινάλε του ημιχρόνου με 44-33.
Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι «γηπεδούχοι» μπήκα πολύ δυνατά στο ματς και ανέβασαν τη διαφορά στο +19 (56-37) με τον Αρκαδικό να αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα. Στη συνέχεια ο ΣΕΦΑ προσπαθεί να αντιδράσει, μειώνει το σκορ στο -9 για να κλείσει η τρίτη περίοδο με 62-50. Βάσει της συνολικής εικόνας και με την ψυχολογία να είναι φανερά με το μέρους των παικτών του κ. Σερελή, ο Αρκαδικός δεν μπόρεσε να κλείσει τη διαφορά φτάνοντας με άδοξο τρόπο στην ήττα με 84-66.
ΛΑΥΡΙΟ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 84-66
ΓΗΠΕΔΟ: Λαυρίου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16 (Α’), 44-33 (Β’), 62-50 (Γ’), 84-66 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου-Βαρδάλος-Διαμαντής
ΓΣ ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Μπρόζος 14(2), Δανάς 6(2),  Χασάπης, Τσίρος 8(2), Τσιγκενόπουλος, Σακελλαρίου 19(3), Γιαννακόπουλος 15(2), Κεσκινίδης, Περράκης 13(1), Παγώνης 4, Ψωμαδέρης 3(1), Μπένος 2.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 3 (1), Νοέας 5, Κωνσταντίνου, Καρύδας 19(4), Κοψαύτης 1, Χατζής 15(1), Θανόπουλος 2, Καλλινικίδης 15(1), Εζόμο, Τζόρτζεβιτς 6(1).

Προηγούμενο άρθροΣε λαμπερό κλίμα η πίτα του «Γέρου του Μοριά» και της «Αγω – Ανάκτησης»! (vids, ph)
Επόμενο άρθρο«Φιλική» ισοπαλία Αστέρα στο Άργος (vid)