«Στραβοπάτησε» στην Καλαμάτα ο Παναρκαδικός

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

Συνέχεια για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και ο Παναρκαδικός μετά από την εκτός έδρας ισοπαλία στη Νέα Μανωλάδα, καλούνταν και πάλι σ’ ένα εκτός έδρας παιχνίδι σε απαιτητική έδρα να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Συγκεκριμένα την Κυριακή στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής ο Παναρκαδικός καλούνταν να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Καλαμάτας και σε τελική ανάλυση να επιστρέψει στις νίκες. Αναμφίβολα αυτό ήταν ένα από τα ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν να κατακτήσουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους.

Αγωνιστικά ο Παναρκαδικός στη συγκεκριμένη αναμέτρηση ηττήθηκε με σκορ 1-0 απέναντι στους Μεσσήνιους οι οποίοι αποδείχθηκαν περισσότερο «μαχητικοί» και ουσιαστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με αποτέλεσμα δίκαια να φτάσουν στην επικράτηση. Από την πλευρά της η ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε «νωθρή» στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να απειληθεί αρκετές φορές από τους «γηπεδούχους» που είχαν καλές στιγμές στο ματς και παράλληλα κατάφεραν να προηγηθούν στο 27’ από τον Παναγιωτόπουλο.
Στην επανάληψη η ομάδα του Παναρκαδικού ανέβασε περισσότερο ρυθμούς στην αναμέτρηση και κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο φινάλε της αναμέτρησης και από τη στιγμή που νωρίτερα η Καλαμάτα δεν είχε καταφέρει να «κλειδώσει» τη νίκη με δεύτερο γκολ, ο Παναρκαδικός αν ήταν πιο ουσιαστικός στην κλασική ευκαιρία με τον Καδά και στο χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις, θα μπορούσε να είχε φύγει από τη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα ακόμη και με τους τρεις βαθμούς της νίκης!
ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο Μεσσηνιακού.
ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος με διαστήματα ηλιοφάνειας.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Σχίζας (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών), Κωνσταντίνος Στάικος (Αθηνών).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Στυλιανός Κυριακάκης (Ηλείας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 27’ Παναγιωτόπουλος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Λεωνίδας Μπίλης): Θωμάς, Γαλανόπουλος, Καλαγκάνης, Λένγκα, Νινιός, Τσιμικλής, Αγγελόπουλος, Ρήγας, Παναγιωτόπουλος (79’ Ίλιεφ), Κερμενίδης, Αθανασόπουλος (60’ Κράστοβτσεφ).
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Ψυχογυιός, Άσσεν, Μπούτας (75’ Μηλιώτης), Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Σταθουλόπουλος, Σαλαπάτας (54’ Χρήστου), Δήμος (66’ Αρώνης), Τσόφλιος, Καδάς, Κώτσιρας.