Τα πέναλτι έφεραν την ήττα για τον Παναρκαδικό από την Ηλιούπολη

Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ο Παναρκαδικός το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού, κλήθηκε να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο ομάδα του ΓΣ Ηλιούπολης. Μια αναμέτρηση με αγωνιστικά κίνητρα και από τις δύο πλευρές για τη νίκη και όπως αποδείχθηκε με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις, που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Ένα ματς στο οποίο η Αθηναϊκή ομάδα κατάφερε τελικά να επικρατήσει με σκορ 1-3 και να κατακτήσει ένα σημαντικό «τρίποντο». Στα αξιοσημείωτα τα τέσσερα πέναλτι που δόθηκαν στη διάρκεια της αναμέτρησης (τρία για τους “φιλοξενούμενους” και ένα για τους “γηπεδούχους”), καθώς και η ένταση λίγο πριν την έναρξη του β’ ημιχρόνου μεταξύ φιλάθλων των δύο ομάδων, η οποία παραλίγο να οδηγήσει σε πιο περίεργες καταστάσεις. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γενικού Γραμματέα της ΕΠΣ Αρκαδίας, Γεωργίου Κουρούσια.

Αγωνιστικά η Ηλιούπολη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις πιο ουσιαστικές φάσεις στον αγωνιστικό χώρο και χαμένο πέναλτι στο 24’ με τον Γεμιστό. Τελικά στο 37’ η Αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε με 0-1 χάρη σε τέρμα του Ζέλο με πλασέ.

Στην επανάληψη ο Παναρκαδικός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 58’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καμπεράι, που κέρδισε ο Γεωργόπουλος σε ανατροπή του από τον Τσάκαλο. Η ομάδα της Αττικής απάντησε άμεσα στο 62’ με νέο πέναλτι μετά από χέρι του Νάνου σε σουτ του Ζέλο. Ο Γεμιστός εκτέλεσε εύστοχα για το 1-2. Οι «φιλοξενούμενοι» συνέχισαν να πιέζουν και για τρίτο γκολ, με τον Παναρκαδκό στο φινάλε να πατάει αρκετές φορές αντίπαλη περιοχή και με στημένες φάσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει, παρ’ όλο που ο Πλατής έπασε σωστά στη γωνία του ακουμπώντας τη μπάλα. Στο 90΄+2’ σε υπόδειξη νέου πέναλτι από τον κ. Ρούτση, σε ανατροπή του Γεμιστού από τον Πλατή, ήρθε το 1-3 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάβαρες.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Ρούτσης (Κορίνθου).
ΒΟΗΘΟΙ: Αθανάσιος Κλεπετσάνης (Κορίνθου), Αθανάσιος Μπουρτζοβίτης (Κορίνθου).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 58’ (πεν.) Καμπεράι | 37’ Ζέλο, 64’ (πεν.) Γεμιστός, 90’+2’ (πεν.) Τάβαρες.