Τα τρίποντα στέρησαν τη νίκη από τους Δρομείς

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Για την 17η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ο Σύλλογος Δρομέων το απόγευμα της Κυριακής υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα της Αχαγιάς ’82. Ένα απαιτητικό ματς απέναντι σε μια ομάδα με ποιοτικούς παίκτες, που ωστόσο αποδείχθηκε ντέρμπι μέχρι σχεδόν το φινάλε. Οι Δρομείς αντέδρασαν στο ματς και μέχρι τις αρχές της δ’ περιόδου προηγούνταν στο σκορ. Στο φινάλε ωστόσο τα 5+1 διαδοχικά τρίποντα στη δ’ δεκάλεπτο δεν ήταν δυνατό να μην αλλάξουν ουσιαστικά τις ισορροπίες της αναμέτρησης και να δώσουν τη νίκη με 70-77 στην Αχαγιά ’82.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ για την Αχαϊκή ομάδα, χωρίς την ίδια ώρα οι Δρομείς να είναι κακοί επιθετικά. Από τη στιγμή που η καλή απόδοση στην επίθεση συνδυάστηκε στη συνέχεια με πολύ καλή αμυντική λειτουργία που περιόρισε τον αντίπαλο, η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να πάρει προβάδισμα 4-8 πόντων το οποίο διατήρησε έως τις αρχές της δ’ περιόδου.

Κάπου εκεί ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθαν πέντε διαδοχικά τρίποντα και λίγο αργότερα ένα ακόμη έκτο και κρίσιμο, τα οποία έδωσαν προβάδισμα δέκα πόντων στην Αχαγιά ’82 (63-73). Αν και οι Δρομείς προσπάθησαν μειώνοντας σε 70-73 στα 02’06, τελικά δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 70-77. Χαρακτηριστικό ότι ο Φραντζής για τους «φιλοξενούμενους» τελείωσε το ματς με 8 εύστοχα τρίποντα και η ομάδα του συνολικά με συνολικά 13!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κουτσοδήμος, Κιουλάφας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21 (Α’), 37-32 (Β’), 57-52 (Γ’), 70-77 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Χατζοπουλος 12, Καλούλης 10, Νταγιάντης, Μπαλής 15(1), Σινανάι 10(2), Σπυράκος 5(1), Μπουρής 9(3), Καρλής 9.

ΑΧΑΓΙΑ 1982 (Α. Μπερδέσης, Σταμόπουλος): Τασόπουλος 12(1), Μπουρδάνος 7(1), Σερέτης 7, Καλογιάννης 3(1), Φραντζής 28(8), Τάρναρης 6, Χριστοδουλόπουλος, Λυμπέρης 14(2).

Προηγούμενο άρθροO ετήσιος χορός του 1ου Κυνηγετικού Συλλόγου Τρίπολης (video – pics)