Τέλος σεζόν με εμφατική νίκη Αρκαδικού – Και τώρα…play-out!

Φωτο αρχείου: alex*f sport images

Το απόγευμα του Σαββάτου έπεσε η «αυλαία» της κανονικής διάρκεια του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας με την ομάδα του Αρκαδικού να δίνει ένα αδιάφορο από βαθμολογικής άποψης ματς καθώς είχε από την προτελευταία αγωνιστική εξασφαλίσει την 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παράλληλα όμως το ματς στο κλειστό του ΜΕΤΣ Α’ αποτελούσε και «πρόβα τζενεράλε» για τους «κυανόλευκους» εν’ όψει του πρώτου αγώνα των play-out την προσεχή Τετάρτη με αντίπαλο το Ηράκλειο.

Μία αναμέτρηση η οποία για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι, αλλά από εκεί και πέρα στην επανάληψη οι «Αρκάδες» ανεβάζοντας ρυθμούς σε επίθεση και άμυνα κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν τελικά στην ευρεία επικράτηση με σκορ 67-103. Μία νίκη που επιτρέπει στον Αρκαδικό να κλείσουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις με το «δεξί» και με τον καλύτερο τρόπο εν’ όψει των απόλυτων «τελικών» της επόμενης εβδομάδας.

Αγωνιστικά η ομάδα του Παγκρατίου ήταν αυτή που ξεκίνησε δυνατά το ματς και παρ’ όλο που στην πρώτη περίοδο βρισκόταν πίσω στο σκορ δεν έπαψε να ακολουθεί από κοντινή απόσταση την ομάδα του Αρκαδικού. Στο β’ μάλιστα δεκάλεπτο το Παγκράτι βρίσκονταν λύσεις από την περιφέρεια κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει στο ματς αλλά να κλείσει το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 49-52.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αρκαδικού ανέβασε σημαντικά απόδοση όχι μόνο στην επίθεση αλλά και στην άμυνα, βελτίωσε την περιφερειακή της άμυνα, βελτίωσε την λειτουργία της στα ριμπάουντ και αύξησε το προβάδισμα στην αναμέτρηση μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού στο οποίο οι «Αρκάδες» επικράτησαν τελικά με σκορ 67-103.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 67-103
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοντίλης-Στρέμπας-Γιακείμη
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-29, 49-52, 60-83, 67-103

AO ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ (Λιτόπουλος): Σκούφης 24(5), Σεπετζής, Κανελλόπουλος, Ποδαράς, Λυμπερέας 10, Εζόμο 8, Λεκάκης 20(4), Τζορμπατζάκης 1, Κοντόγιωργας 4

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 15, Πίνης 11(1), Τσακαλέρης 2, Κουρέπης 1, Τσέλλος 3(1), Προδρόμου 26(1), Τζάτζας 1, Σπυριδάκης 6, Ναούμης 3(1), Γαρμπής 13(2), Απέργης 5(1), Τζουγκαράκης 17.

Προηγούμενο άρθροΕκδηλώσεις στο Λεβίδι για την 1η νικηφόρα μάχη κατά των Τούρκων το 1821 (vid,ph)
Επόμενο άρθροΑρκαδικός – Ηράκλειο: Πρέπει να έρθεις!