Θεία Δίκη: Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 2-1…και άντε γειά! (vid)

Απόλυτη εφαρμογή βρήκε απόψε η φράση «Όλα εδώ πληρώνονται» και ο Αστέρας Τρίπολης, «ξεχρεώνοντας» παλιές οφειλές από τον περσινό τελικό κυπέλλου, σημείωσε μια μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό, υποχρεώνοντάς τον στην τρίτη φετινή του ήττα, σ’ έναν αγώνα για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Μαουρίτσιο Καράσκο στις καθυστερήσεις από θέση οφσάϊντ (δεν το είδε ο βοηθός) που απλά «έσπρωξε» τη μπάλα στα δίχτυα, η οποία πάντως ούτως ή άλλως θα κατέληγε γκολ, ύστερα από πολύ όμορφο πλασέ-σκάψιμο της μπάλας του Ντε Μπλάσις πάνω από το Μέγιερι.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 22′ με το «συνήθη» ύποπτο, Πάμπλο Ντε Μπλάσις, ο οποίος καιροφυλακτούσε και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το γλίστρημα του Μαρκάνο και το λάθος γύρισμά του στο Μέγιερι, «κλέβοντας» τη μπάλα και στελνοντάς τη με όμορφη προσποίηση στα δίχτυα του γκολκίπερ των ερυθρολεύκων.

Στην επανάληψη, οι πειραιώτες μπήκαν πιο ορεξάτοι, δημιουργώντας ευκαιρίες και αυξάνοντας την πίεση στους γηπεδούχους. Η πίεση μεταφράστηκε σε γκολ για τον Ολυμπιακό όταν, σε χτύπημα κόρνερ από δεξιά στο 60′, ο νεαρός Νίκος Βέργος, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο πριν ένα λεπτό στη θέση του Μανιάτη, ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα των αμυντικών του Αστέρα (τον «έχασε» ο Σανκαρέ) και με κοντινή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και τα επόμενα λεπτά, κατά τα οποία οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να φύγουν με το τους τρεις βαθμούς της νίκης από το «Θεόδωρος Κολοτρώνης», κάτι το οποίο πέτυχε τελικά στις καθυστερήσεις (90’+3) ο Αστέρας με τον Καράσκο, ανεβάζοντας τους φιλάθλους των Αρκάδων στον «έβδομο» ουρανό!

Στα αξιοσημείωτα, οι έντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων του Αστέρα προς το Γιάννη Μανιάτη (λόγω…χεριού στον περσινό τελικό κυπέλλου), που συνεχίστηκαν τόσο μετά την αλλαγή του στο 59′ όσο και μετά το τέλος του αγώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Ανδρέας Παππάς (Αθηνών), που τιμώρησε με κίτρινες κάρτες τους Εντό (30′) και Ντε Μπλάσις (77′) από τον Αστέρα Τρίπολης και τους Μανωλά (52′), Σάμαρη (67′) και Μαρκάνο (76′) από τους φιλοξενούμενους. Βοηθοί, ήταν οι κ. Ιω. Τουμπακάρης (Αθηνών) και Αθαν. Ταρανάς (Αθηνών), με τέταρτο τον κ. Αλέξ. Αρετόπουλο (Τρικάλων).

Και οι δύο ομάδες, ολοκλήρωσαν και τις τρεις αλλαγές τους.

Αστέρας Τρίπολης: Ναβάρο (66′ Μουνάφο), Μπαράλες (81′ Χουάνμα), Εντό (88′ Καράσκο).

Ολυμπιακός: Μασάντο (58′ Βαλντέζ), Μανιάτης (59′ Βέργος), Μανωλάς (66′ Αβρ. Παπαδόπουλος).

Πολυτιμότερος παίκτης του Αστέρα, αναδείχτηκε ο Πάμπλο Ντε Μπλάσις.