Βεργέτης για ήττα από Πανιώνιο: Πολλοί παίχτες σε κακή μέρα

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού στη Νέα Σμύρνη και στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου μίλησε ο προπονητής του Αστέρα Στάικος Βεργέτης, ο οποίος αναλυτικά δήλωσε για την ήττα από τον Πανιώνιο με 2-1.

Για το παιχνίδι: «Δεν με στενοχωρεί τόσο η ήττα, όσο η εμφάνιση. Θα κάτσουμε να δούμε το παιχνίδι και να αναλύσουμε τα αίτια. Μέσα από αυτό το παιχνίδι μόνο να βελτιωθείς μπορείς.

Δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα στα πόδια μας. Ήμασταν πολύ ευάλωτοι πίσω ακόμα και με υπεραριθμία παικτών μας. Όπως είπα και πριν θα αναλύσουμε, θα συζητήσουμε και θα προσπαθήσουμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι».

Θεωρείτε ότι έχει επηρεαστεί ο Αστέρας λόγω της Ευρώπης; «Με προβληματίζει ότι δεν είμαστε οι ίδιοι όπως στην έδρα μας όταν παίζουμε εκτός. Η ομάδα ξεκουράστηκε και έκανε μία μίνι προετοιμασία, ως όφειλε, αλλά όλα αυτά δεν βγήκαν στο γήπεδο».

Πού οφείλεται αυτό; «Θεωρώ ότι ήταν πολλοί παίκτες σε κακή μέρα σήμερα. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Η ομάδα είχε δύο βδομάδες που ξεκουράστηκε και δούλεψε, αλλά είχαμε πολλούς παίκτες σε κακή μέρα».

Υπάρχει περίπτωση το μυαλό των παικτών να ήταν στο παιχνίδι της Πέμπτης; «Δεν το πιστεύω αυτό. Οι παίκτες ήρθαν εδώ συγκεντρωμένοι, αναλύσαμε τον Πανιώνιο, είδαμε τα παιχνίδια του και είχαμε ένα πλάνο. Για την Μπεσίκτας δεν έχουμε κάνει ούτε κουβέντα ακόμα».

Θα ακολουθήσουν αρκετές αλλαγές στο παιχνίδι με την Μπεσίκτας;
«Δεν βοηθούν οι πολλές αλλαγές. Χάνει η ομάδα την ομοιογένειά της. Δεν είναι λύση αυτό και δεν ωφελεί και την ψυχολογία των παιδιών. Πρέπει να επικρατήσει ψυχραιμία, να δούμε τι φταίει και να προχωρήσουμε».

Το παιχνίδι
Πανιώνιος-Αστέρας 2-1

Η κακή παράδοση που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία τέσσερα χρόνια στη Νέα Σμύρνη για τον Αστέρα, δυστυχώς συνεχίστηκε και σήμερα, αφού ηττήθηκε από τον Πανιώνιο με 2-1.

Ο Αστέρας ωστόσο ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε την αντίπαλη εστία με τον Μπακασέτα στο 6’ και στο 17’ όμως στην πρώτη περίπτωση απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος και στη δεύτερη, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία των γηπεδούχων.

Έτσι και χωρίς να απειλήσει νωρίτερα την εστία του Αστέρα ο Πανιώνιος, πήρε το προβάδισμα στο σκορ όταν στο 18ο λεπτό βολίδα του Παύλου Μητρόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί «παράθυρο» της εστίας του Τόμας Κοσίσκι.

Ο Αστέρας αντέδρασε μετά το γκολ, πίεσε τους αντιπάλους του και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μάσα έκλεψε την μπάλα εκμεταλλευόμενος λάθος του Παντίδου, πάσαρε στον αμαρκάριστο Πάρα που με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννακόπουλου (1-1).

Στο 34’ ο Μπουμάλ με δυνατό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κοσίσκι, που παρά το γεγονός ότι έπεσε στην γωνία του δεν μπόρεσε να αποσοβήσει τον κίνδυνο (2-1).

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία σε φάση διαρκείας μπροστά από την εστία του Πανιωνίου. Ο Ρόλε σούταρε με δύναμη, ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε, στην επαναφορά της μπάλας μπήκε στη φάση ο Πάρα που πλάσαρε, όμως ο Παντίδος έδιωξε πάνω στη γραμμή με ανάποδο ψαλίδι!
Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Αστέρας σκόραρε με κεφαλιά του Ζησόπουλου (μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Ρόλε), το οποίο ακύρωσε ο διαιτητής Μάνταλος.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Πανιώνιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 55ο λεπτό, όταν ο Μπουμάλ βγήκε τετ α τετ με τον Κοσίσκι, με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του αντίπαλου επιθετικού. Στο 70’ ο Κολοβός έφυγε μόνος του απέναντι στον Κοσίσκι, αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο άουτ!
Ο Αστέρας απείλησε την εστία του Πανιωνίου, όταν ο Γιαννιώτας σούταρε με δύναμη μέσα από την μεγάλη περιοχή, αναγκάζοντας τον Γιαννακόπουλο να αποκρούσει δύσκολα.

Διαιτητής: Μάνταλος
Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Μητρόπουλος, Παντίδος, Μπουμάλ (86’ Μπούζας), Γιάννου, Σιώπης, Ιμπαγάσα (68’ Γκίνη), Χατζησαϊας, Τασουλής, Κολοβός (90’ Γκέζος), Αργυρόπουλος.
Αστέρας: Κοσίσκι, Παντελιάδης (76’ Μπαράλες), Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ουσέρο, Μουνάφο, Μπακασέτας (58’ Μπαντιμπανγκά), Ρόλε (65’ Γιαννιώτας), Μάσα, Πάρα.