“Χ” ο Αστέρας με την ΑΕΚ στην Τρίπολη…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΕΚ 1-1: (Χ)ΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Το γκολ του Λεονάρντο στο 86ο λεπτό στέρησε από τον Αστέρα άλλη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αφού έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΚ. Το γκολ της ομάδας της Τρίπολης πέτυχε ο Τσίμο Ναβάρο στο 54′.

Η αναμέτρηση του Αστέρα με την ΑΕΚ ήταν ντέρμπι για την 5η θέση. Η Ενωση με προβάδισμα τεσσάρων βαθμών παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη ως προς το παιχνίδι των κιτρινομπλέ και έκλεισε τα ατού της ομάδας του Τσιώλη όπως οι ταχύτατες αντεπιθέσεις και το παιχνίδι από τα άκρα με τους γρήγορους Ναβάρο και Ράγιος.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα χαρακτηρίστηκαν από λάθη, κυρίως στη μεσαία γραμμή. Τόσο οι παίκτες του Αστέρα όσο και αυτοί της ΑΕΚ δεν μπορούσαν να αλλάξουν τρίτη μπαλιά και οι συνεργασίες έβγαιναν με δυσκολία.

Στο 17ο λεπτό ο Μπαντής έκανε την πρώτη δύσκολη επέμβαση στον αγώνα όταν η μπάλα βρήκε στον Μπαρτολίνι, άλλαξε πορεία και πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Ο γκολκίπερ του Αστέρα αντέδρασε εξαιρετικά και απομάκρυνε.

Για τους Αρκάδες η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με σουτ έξω από την περιοχή. Ο Ράγιος σημάδεψε τη δεξιά γωνία του Κωνσταντόπουλου με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να διώχνει σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους πέρασε στον αγώνα ο Περόνε αντί του Σολάκη και στη συνέχεια ο Μπρέσκα πήρε τη θέση του Ράγιος. Ο Σλοβάκος στην πρώτη του συμμετοχή σε φάση του Αστέρα λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά στο τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο νικητής αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος η ΑΕΚ ανέβαινε πιο ψηλά για να πιέσει τον Αστέρα και να πατήσει στην περιοχή του Μπαντή ψάχνοντας το γκολ. Σε εκείνο, λοιπόν, το σημείο ο Τσιώλης έτριβε τα χέρια του από ικανοποίηση καθώς απλωνόταν χώρος για αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές ο Ροζέριο βγήκε στο μισό γήπεδο έχοντας μόνο έναν αντίπαλο και τον ταχύτατο Ναβάρο στα δεξιά. Την κατάλληλη στιγμή έγινε η πάσα και ο Ισπανός σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Το 1-0 έδωσε ακόμη περισσότερο χώρο στον Αστέρα για να δημιουργήσει ευκαιρίες με πολύ χώρο από τη μεσαία γραμμή και μπροστά. Παρότι όμως οι παίκτες των Αρκάδων έφταναν κοντά στην περιοχή του Κωνσταντόπουλου δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0.

Και αφού δεν κλείδωσε η νίκη για τους γηπεδούχους, ήρθε ο Λεονάρντο με πολύ ωραίο σουτ στο 86′ για να ισοφαρίσει και να διατηρήσει το προβάδισμα της Ένωσης για τα πλέι οφ.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ ημίχρονο

2′ καλό σουτ Ουσέρο, μπλοκάρει ο Κωνσταντόπουλος στην αριστερή του γωνία

13′ Σύγκρουση Σολάκη-Μανωλά, αποχωρεί προσωρινά ο φορ του Αστέρα που έχει ματώσει στο κεφάλι

16′ Επιστρέφει ο Σολάκης με δεμένο κεφάλι

17′ Ευκαιρία ΑΕΚ – σουτ μέσα από την περιοχή του Χοσέ Κάρλος, η μπάλα κοντράρει στο Μπαρτολίνι, ο Μπαντής αν και έχει πέσει αντίθετα, προλαβαίνει και διώχνει σωτήρια

25′ δεξί σουτ Χοσέ Κάρλος, μπλοκάρει ο Μπαντής

28′ Ευκαιρία Αστέρας – πολύ καλό σουτ Ράγιος έξω από την περιοχή, ο Κωνσταντόπουλος πέφτει στη δεξιά του γωνία και αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ

35′ Πάσα του Κάρλος στον Λεονάρντο, εκείνος αδειάζει τον Τσαμπούρη, αλλά η εκτέλεσή του είναι κάκιστη.

38′ κίτρινη Σολάκης

41′ Ωραίος συνδυασμός παικτών Αστέρα, ο Σολάκης στο Ναβάρο, αυτός στο Ράγιος που κάνει πάσα αντί να σουτάρει, κακή επιλογή η μπάλα άουτ

43′ σουτ Χοσέ Κάρλος ψηλά άουτ

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

46′ 1η αλλαγή Αστέρα. Περόνε αντί Σολάκη

50′ 2η αλλαγή Αστέρα. Μπρέσκα αντί Ράγιος

51′ Ευκαιρία Αστέρας – πάσα Ουσέρο, ο Μπρέσκα τετ-ατετ στο πέναλτι με τον Κωνσταντόπουλο, φοβερή επέμβαση από τον Έλληνα κίπερ

53′ φάουλ από πλάγια Λεονάρντο, ο Μπαντής διώχνει σε κόρνερ

54′ ΓΚΟΛ 1-0 Ναβάρο υποδειγματική αντεπίθεση Αστέρα με Ροζέριο, πασάρει στο Ναβάρο που πλασάρει εύστοχα τον Κωνσταντόπουλο. 4ο γκολ φέτος για τον Ισπανό

61′ σουτ Ροζέριο άουτ

62′ καλό σουτ Χοσέ Κάρλος ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μπαντή

62′ 1η αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάκος δίνει τη θέση του στο Φούντα.

64′ κίτρινη Κουρμπέλης

69′ 2η αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Σιαλμά.

71′ Νεύρα μεταξύ των παικτών, κίτρινη σε Μπαρτολίνι και Λυμπερόπουλο

75′ 3η αλλαγή ΑΕΚ. Γκερέιρο αντί Χοσέ Κάρλος

78′ κίτρινη Μανωλάς

80′ φάουλ Φορμίκα, μπλοκάρει ο Κωνσταντόπουλος

82′ σουτ Κλωναρίδη άουτ

86′ ΓΚΟΛ 1-1 Λεονάρντο – ο Αστέρας παίζει με 10 λόγω τραυματισμού του Περόνε, ο Κλωναρίδης βγάζει δεξιά στο Λεονάρντο που πλασάρει δυνατά μέσα από την περιοχή στην απέναντι γωνία και ισοφαρίζει

88′ σουτ Γκερέιρο ο Μπαντής σε κόρνερ

89′ κίτρινη Καφές

3 λεπτά καθυστερήσεις

91′ 3η αλλαγή Αστέρα. Χούλι αντί Ροζέριο

93′ η άμυνα της ΑΕΚ δε διώχνει, σουτ Περόνε άουτ