«Χ» στην Τούμπα και ζωντανός για το «καλό» εισιτήριο

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Είναι αλήθεια ότι ο Αστέρας Τρίπολης πήγαινε στην Τούμπα χωρίς πολλά βαθμολογικά περιθώρια αφού η ήττα θα μπορούσε να απομακρύνει σημαντικά την ομάδα της Τρίπολης από τη διεκδίκηση των δύο πρώτων θέσεων στη διαδικασία των play-off. Πόσο μάλλον μετά το ψυχολογικό βάρος από την ήττα στην πρεμιέρα επί του Παναθηναϊκού με σκορ 0-4. Οι «Αρκάδες» αν και δεν ήταν καλύτεροι από τον ΠΑΟΚ κατάφεραν να λειτουργήσουν αποτελεσματικά στην άμυνα τόσο όσο χρειαζόταν για να έρθει το εκτός έδρας ισόπαλο αποτέλεσμα χωρίς τέρματα (0-0).

Ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα της Τρίπολης δεν αποδείχθηκε ανταγωνιστικός στην επίθεση, αφού ο μόνος τρόπος με τον οποίο προσπάθησε να απειλήσει ήταν κάποιες αντεπιθέσεις που ολοκληρώνοντας άδοξα. Οι «γηπεδούχοι» ήταν αυτοί που είχαν καλές στιγμές και προφανώς δεν θα πρέπει να αισθάνονται ικανοποιημένη από τοι τελικό αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση ο Αστέρας προσπάθησε πολλά ανασταλτικά τόσο όσο χρειαζόταν για να διαφυλάξει την μη παραβίαση της εστίας του κάτι που τελικά υλοποιήθηκε στο τέλος της αναμέτρησης και κρατά τουλάχιστον τη βαθμολογική διαφορά σε αναστρέψιμα επίπεδα τουλάχιστον απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης!
Στο πρώτο ημίχρονο είναι γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δραστήριος στον αγωνιστικό χώρο και σίγουρα επιδίωξε να βρει φάσεις απέναντι στην εστία του Αστέρα προκειμένου να σκοράρει. Οι «γηπεδούχοι» είχαν 2-3 πολύ καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με τις οποίες σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει. Παράλληλα οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή της μπάλας και παράλληλα είχαν την ικανότητα να πιέσουν περισσότερο τον Αστέρα δημιουργώντας του περισσότερα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το πρώτο μισό οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να ηρεμήσουν και να κρατήσουν περισσότερο τη μπάλα με αποτέλεσμα να ισορροπήσουν κάπως έτσι το ματς.
Στην επανάληψη της αναμέτρησης στην Τούμπα ο ρυθμός της αναμέτρησης αποδείχθηκε καλύτερος με διάθεση από τις δύο ομάδες να δ9ιεκδικήσουν κάτι στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποδείχθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο καλύτερη και με περισσότερες επικίνδυνες στιγμές και φάσεις προς την αντίπαλη εστία. Η ομάδα της Τρίπολης όσος φορές προσπάθησε να χτυπήσει στην επίθεση δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποια τελική προσπάθεια. Οι αντεπιθέσεις αποδείχθηκε ο μοναδικός τρόπος απειλής από πλευράς Αστέρα στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, αφού σε οργανωμένες επιθέσεις δεν κατάφερε να κάνει τίποτα το ιδιαίτερο στον αγωνιστικό χώρο. Η αποβολή του Φερνάντες αύξησε στο φινάλε την πίεση από τον ΠΑΟΚ, αλλά η άμυνα των Αρκάδων απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του Θεοδωρόπουλου, για να έρθει κάπως έτσι το τελικό 0-0.
ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπα