Νίκη επί του Παγκρατίου με 85-71 και τρίτη θέση για τον Αρκαδικό!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τις ομάδες της Α2 Εθνικής κατηγορίας με την επανέναρξη του πρωταθλήματος το Σάββατο. Ειδικότερα επανέναρξη και των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων του ΣΕΦΑ Αρκαδικού που έδινε εντός έδρας αγώνα ύστερα από 41 ημέρες. Από μόνο του αυτό το γεγονός ήταν λογικό ως ένα βαθμό να δημιουργήσει ένα μικρό άγχος για το πώς θα παρουσιαζόταν μετά από αρκετές ημέρες αγωνιστικής απραξίας η «κυανόλευκη» ομάδα, απέναντι σ’ έναν αξιόμαχο αντίπαλο όπως ήταν το Παγκράτι. Το μεγάλο ζητούμενο ήταν ο ΣΕΦΑ να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα ούτως ώστε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην πρώτη δυάδα του πρωταθλήματος.

Αν και το ξεκίνημα στο παιχνίδι αποδείχθηκε «μουδιασμένο» για τους «κυανόλευκους» με τους «φιλοξενούμενους» να βρίσκουν ρυθμό μέσα από συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις και να προηγούνται στο σκορ, η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη και η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε στην κατάκτηση μίας ακόμη πολύ σημαντικής νίκης με σκορ 85-71. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη του ΣΕΦΑ Αρκαδικού που μετά το τέλος της 11ης αγωνιστικής τον φέρνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Αναφορικά με την αναμέτρηση όπως προαναφέρθηκε το ξεκίνημα ήταν αρκετά δυνατό για τους «φιλοξενούμενους» που είχαν διαδοχικές εύστοχες επιθέσεις και ένα σταθερό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια όμως οι «γηπεδούχοι» ανέκαμψαν σημαντικά. Με πιο δυνατή άμυνα, έλεγχο του ρυθμού και σωστές επιλογές στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς στη συνέχεια ο Αρκαδικός ανέτρεψε την κατάσταση και μάλιστα προηγήθηκε με διψήφιο νούμερο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (40-29).

Ακόμη και στην επανάληψη ο Αρκαδικός έλεγξε το ρυθμό και διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα στην αναμέτρηση χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί ιδιαίτερα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, παρά την ημιτελή αντίδραση των «ροσονέρι» στο φινάλε της αναμέτρησης. Η συμβολή των περίπου 70-80 φίλων του Παγκρατίου στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης δεν ήταν αρκετή να αποφέρει κάτι καλό από το ματς με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 85-71

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου-Μπούσιας-Δημόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19 (Α’), 40-29 (Β’), 60-51 (Γ’), 85-71 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 3(1), Νοέας 6(1), Κωνσταντίνου, Καρύδας 13, Κοψαύτης 12(2), Χατζής 19(1), Αναστασάκης, Θανόπουλος 7(1), Καλλινικίδης 10(1), Εζόμο 5, Τζόρτζεβιτς 10.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ Α.Ο. (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς 5(1), Δέδες 3(1), Παππάς 4, Ψαρόπουλος 12(2), Παπαντωνάκος 8, Ράπτης 17(1), Κουτρούλιας 11, Ντιαλό 10, Φωτεινάκης, Χατζηνικόλας.