Άδικη ήττα του Αστέρα στο Περιστέρι

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Αγωνιστική δραστηριότητα για την 17η αγωνιστική της Super League 1 ήταν προγραμματισμένη το διήμερο 04-05/01 και το βράδυ του Σαββάτου, ο Αστέρας Τρίπολης καλούνταν στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Εκ του αποτελέσματος σ’ ένα ματς στο οποίο η Αρκαδική ομάδα ήταν καλή και μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη, η μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα του Ατρόμητου δεν απέτρεψε την ήττα τελικά με σκορ 2-1.

Αγωνιστικά σ’ ένα κακό α’ ημίχρονο σε επίπεδο φάσεων, ο Αστέρας είχε την μοναδική κλασική ευκαιρία να σκοράρει με τον Σίτο, αλλά η σωτήρια απόκρουση και η άστοχη κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ στην εξέλιξη της φάσης κράτησαν το 0-0. Ένα πρώτο 45λεπτο στο οποίο ουσιαστικά η Αρκαδική ομάδα δεν απειλήθηκε.

Στην επανάληψη και μέχρι το 70’ το ματς αποδείχθηκε ανάλογο των πρώτων 45λεπτων, αλλά στο τελευταίο 20λεπτο συν τις καθυστερήσεις το ματς πήρε «φωτιά». Ο Αστέρας έχασε σπουδαία ευκαιρία με χαμένο τετ α τετ του Λουίς Φερνάντεθ στο 75’ για να έρθει το 1-0 με σπουδαία ατομική ενέργεια του Μανούσου για το 1-0. Άμεση απάντηση με γκολ με κεφαλιά του Μπαράλες στο 78’ για το 1-1.

Στο 87’ ωστόσο μετά από υπόδειξη του VAR, ο κ. Κουτσαύτης καταλόγισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Σουάρεθ στον Βέλλιο, ακολούθησε η εύστοχη εκτέλεση του Μανούσου για το 2-1. Ο Αστέρας προσπάθησε για το δεύτερο γκολ με μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Τασουλή στο 90’+6’ που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

ΒΟΗΘΟΙ: Θεόφιλος Μωυσιάδης (Ηπείρου), Γεώργιος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παναγιώτης Κουκουλάς (Λέσβου)

VAR: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

AVAR: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας)

ΤΕΡΜΑΤΑ: 76’ Μανούσος, 89’ (πεν.) Μανούσος | 78’ Μπαράλες.

ΑΣΙΣΤ: 78’ Σίτο.

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52’ Μάντσον, 54’ Γούτας, 57’ Κατράνης, 90’ Μανούσος | 44’ Βαλιέντε, 86’ Μουνάφο.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Γκάλο, Μάντσον Νασιμέντο, Χαρίσης, Ανδρούτσος (68’ Βέλλιος), Ενσικουλού (67 Ούμπιδες), Ουγκράι (58’ Νταβιώτης), Μανούσος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Μαρτίνεθ, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καπίγια (11 λ.τρ. Φερνάντεθ Μαρκ, 79’ Τασουλής), Φερνάντεθ Λούις, Σίτο, Μπαράλες (83’ Ιγκλέσιας).

Προηγούμενο άρθροΈνα πολύχρωμο ταξίδι στο μεγαλείο της ανθρώπινης ζωής στην μουσική – εικαστική παράσταση «Colors» (video – pics)