«Αντίο» στο 2020 με ισοπαλία για τον Αστέρα

Ο Αστέρας βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Παμλίδη, έφτασε στην ανατροπή με τους Μουνάφο και Λουίς Φερνάντες, είδε τον ΠΑΣ να παίζει με 10 παίκτες από το 54’, όμως ο Κρίζμαν τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 2-2!

O Αστέρας παρουσιάστηκε δίχως εκπλήξεις στη βασική του ενδεκάδα και έφτασε κοντά στο γκολ στο 16’ όταν ο Ριέρα δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του αντιπάλου!

Η απάντηση των Ιωαννίνων ήρθε 6 λεπτά μετά με τον Παμλίδη να πετυχαίνει ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του καθώς το μόνο που χρειάστηκε ήταν να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από την παράλληλη πάσα του Πίρσμαν. Το γκολ των γηπεδούχων δεν πτόησε τους Αρκάδες που έφτασαν στην ισοφάριση στο 33’ με τον Ριέρα να κάνει καταπληκτική κάθετη πάσα στον Μουνάφο και ο Αργεντινός με προβολή έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενος καθώς στο 54’ ο Σιόντης έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Σίτο, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε με δέκα παίκτες τον ΠΑΣ για το υπόλοιπο του ματς. Η αριθμητική υπεροχή δεν έδωσε ένα γρήγορο γκολ για τον Αστέρα που έφτασε κοντά με τον Ριέρα στο 65’ και τον Κρέσπι στο 73’. Οι γηπεδούχοι δύσκολα έφταναν στην αντίπαλη περιοχή, η ομάδα του Ράσταβατς πίεσε, ο Μπαράλες λίγο έλειψε να πανηγυρίσει στο 80’, κάτι που πέτυχε ο Λουίς Φερνάντεθ με φοβερό πλασέ στο 83΄ (1-2).

Και ενώ όλα έδειχναν υπέρ του Αστέρα, ο ΠΑΣ βρήκε τον τρόπο και τρία λεπτά μετά έφτασε στην ισοφάριση με τον Κρίζμαν κάνοντας το 2-2. Το σκορ δεν άλλαξε, ο Αστέρας έφυγε με τον βαθμό από ένα ματς που θα μπορούσε να πάρει το διπλό, έκλεισε το 2020 στην 6η θέση της βαθμολογίας και ελπίζει σε ακόμη καλύτερες αγωνιστικές ημέρες τη νέα χρόνια!

Συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Νάουμετς, Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Κρίζμαν.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας,Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Σίτο, Ριέρα, Κρέσπι, Μπαράλες

Προηγούμενο άρθροΒ.Ψυχογιός στη ΔΡΤ για κορωνοϊό: “Θεωρώ, πως σε περίπου μια εβδομάδα θα ξεκινήσει ο εμβολιασμός στην Τρίπολη” – Όλα όσα πρέπει να ξέρετε (ήχος)
Επόμενο άρθροΥΠΑΑΤ: Εξοφλήθηκε η Βασική Ενίσχυση – Πληρώνονται 420 εκατ. € έως το τέλος της εβδομάδας