Αρκαδικός με μεγαλείο ψυχής και…άντε γειά Ψυχικό! (vid, ph)

ΣΕΦΑ Αρκαδικός – ΑΕ Ψυχικού 83-74 (72-72 κ.α.)

Συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, μεταξύ του ΣΕΦΑ Αρκαδικού και της ΑΕ Ψυχικού, με μεγάλο νικητή την ομάδα της Τρίπολης, με σκορ 83-74!

Ο Αρκαδικός δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα σε κανένα δεκάλεπτο του αγώνα, εκτός από το τελευταίο που, ενώ 53” πριν το τέλος κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, καθώς προηγήθηκε μέχρι και 6 πόντους, στην κυριολεξία «πέταξε στα σκουπίδια» το αβαντάζ αυτό και με κακές άμυνες και πίεση των φιλοξενούμενων, ο αγώνας τελείωσε 72-72, με όλα να κρίνονται πλέον στα 5′ της παράτασης.

Στην παράταση, ο Αρκαδικός έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι από τους φιλοξενούμενους, μια δυνατή – κατά τα άλλα – και «δεμένη» ομάδα, που διεκδικεί μαζί με την ΑΕΚ, την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία και με σωστά μαρκαρίσματα και εύστοχες βολές, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 83-74 και πλέον πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στις επόμενες δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις, με Ίκαρους Σερρών και Λαύριο ανρτίστοιχα.

Από τους νικητές, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Πόπαντιτς με 29 πόντους και ακολούθησαν Κοψαύτης με 16, Προδρόμου με 15, Γκόβας με 8 και Πάνου 7, χωρίς βέβαια να υστερήσουν και οι Καραμαλέγκος με 5 πόντους, Λαμπράκος με 2 και Πίνης με 1 πόντο. Στα αξιοσημείωτα, το ντεπούτο του Παναγιώτη Μαγιτόμπε, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους της ομάδας (που είχαν γεμίσει και πάλι το κλειστό), κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και στον οποίο ο Γιάννης Καστρίτης έδωσε χρόο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 18-19, 29-34 (ημίχ.), 48-51, 72-72 (κ.α.), 83-74.

Διαιτητές: Βαρδάλος-Παντελίδης-Μπούσιας.

Ο Αρκαδικόες ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 φάουλ (2 παίκτες με 5 φάουλ) και το Ψυχικό με 29 (2 παίκτες με 5 φάουλ).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 5, Πίνης 1, Τζατζάς, Μαγιτόμπε, Κοψαύτης 16 (4), Προδρόμου 15 (1), Λαμπράκος 2, Πόπαντιτς 29 (5), Σάκοτα, Γκόβας 8 (1), Γιαννουλάκος, Πάνου 7.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Αχής 7, Μοσχοβίτης 9, Καπινιάρης 6 (2), Παπανικολάου 13, Π. Άχης 3 (1), Πέττας 14 (1), Σαμοθράκης 5 (1), Κολώκας 8 (1), Σκουλούδης, Παππάς, Πέτρουλας 9 (1).

Παρακολουθήστε στο βίντεο τα τελευταία δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα και της παράτασης:

Προηγούμενο άρθροΠροβλήματα και πάλι στο Βοσυνιώτειο… (vid)
Επόμενο άρθροΝίκος Απέργης: Ένα κι ένα – Πρώτη μετάδοση