Εντός έδρας ήττα του Αρκαδικού από τον ΑΠΟΕΛ

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός «φιλοξένησε» τον ΑΠΟΕΛ το απόγευμα της Κυριακής (07/01) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης. Ένα ματς στο οποίο κατά διαστήματα ο Αρκαδικός αποδείχθηκε κακός «πληρώνοντας» τα αρκετά λάθη αλλά και τις αργές επιστροφές στην άμυνα, με την ήττα με σκορ 79-81.

Ο ΑΠΟΕΛ παίζοντας πιο ουσιαστικό μπάσκετ βρέθηκε από το νωρίς να έχει την πρωτοπορία στο σκορ με 3-12 στα 07’21, αλλά και 12-19 στο α’ δεκάλεπτο. Η ομάδα της Λακωνίας προηγήθηκε ακόμη και με +17 πόντους (15-32) στα 06’00 πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά και με 29-44 στο φινάλε του α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός ανέβασε ρυθμούς, βρήκε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα βγάζοντας παράλληλα περισσότερο πάθος στην άμυνα στο σκοράρισμα και κατάφερε σταδιακά να επιστρέψει στο ματς με το 58-62 του γ’ δεκαλέπτου. Στο φινάλε ο ΣΕΦΑ αν και προηγήθηκε με 75-69 στα 04’38 και 79-75 στα 01’45, τα λάθη στο φινάλε στοίχισαν με αποτέλεσμα την ήττα στο φινάλε με 79-81.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Δούβρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12 (Α’), 29-44 (Β’), 58-62 (Γ’), 79-81 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Αλεξόπουλος 19, Σωτηρόπουλος 27(4), Χωματάς 2, Καραγιάννης, Λάζαρης 2, Αγγελόπουλος 9, Τσαμακλής 16(3), Κουτσουμπός 2, Βενετσάνος, Ναστόπουλος 2.
ΑΠΟΕΛ (Αθανάσιος Παπαδημητρίου): Μπατσάκης 5, Πριφτάκης 11(3), Φακλής, Κατσουρίνης Θ. 2, Μπατσάκης 11(1), Κατσιέρης, Ρήγας 14, Κατσουρίνης Ε. 32, Κατσουρίνης Θ. 5(1), Τύρκος 1, Σταματάκος.

Προηγούμενο άρθροΔήμος Μεγαλόπολης| Ανακοίνωση Αντιδημάρχων και Εντεταλμένων Συμβούλων της νέας Δημοτικής Αρχής Μιχόπουλου