Ήττα από την Χέρακλες στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας 2-0 ο Αστέρας

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε την ήττα με 2-0 από την ολλανδική Χέρακλες Αλμέλο, σε αγώνα που διεξήχθη στην Ολλανδία. Η φιλική  αναμέτρηση ξεκίνησε με γκολ μόλις στο 4ο λεπτό για την Heracles. Ο Αστέρας είχε τις δικές του καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 12′, όταν ο Δουβίκας έκανε το σουτ μετά την πάσα του Κώτσιρα, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε.

Στο 36′ μετά από όμορφο συνδυασμό το σουτ του Καλτσά κόντραρε, ενώ στο 41′ ο Αστέρας είχε την καλύτερη στιγμή του, όταν ο Δουβίκας με πάσα πίσω από το κέντρο βρήκε τον Καλτσά, αλλά το σουτ του χτύπησε στο δοκάρι. Στο 33′ ο Τσιφτσής είχε μία εξαιρετική επέμβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης με πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, αφού στο 48′ ο Iglesias αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση, μετά από μπαλιά του Marc Fernandez. Στο 56′ ο τερματοφύλακας της Heracles μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Regis, ενώ στο 64′ το σουτ του Marc Fernandez πέρασε λίγο άουτ.

Στο 76′, σε ακόμη μία προσπάθεια του Αστέρα να σκοράρει, η κεφαλιά του Πασαλίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαστιάνου έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Heracles πέτυχε το δεύτερο γκολ στην εκπνοή του αγώνα, με σουτ που κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

Με τον Αστέρας Τρίπολης αγωνίστηκαν οι εξής ποδοσφαιριστές:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: 1. Παπαδόπουλος (32′ 99. Τσιφτσής), 27. Κώτσιρας, 4. Valiente, 42. Αντζουλάς, 77. Κυριακόπουλος, 8. Borja Fernandez, 5. Capilla, 21. Τζίμας, 29. Γλέζος, 23. Καλτσάς, 28. Δουβίκας.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: 99. Τσιφτσής (60′ 93. Μιχαήλ), 37. Βλάχος, 4. Πασαλίδης, 45. Χριστόπουλος, 3. Τασουλής, 17. Iglesias, 14. Bellocq,  7. Marc Fernandez, 90. Μπαστιάνος, 24. Κανελλόπουλος, 11. Regis.

Προηγούμενο άρθροΕργασίες αποκατάστασης στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσικού Σχολείου Τρίπολης (vid,ph)
Επόμενο άρθροΝέα διπλή Διεθνή επιτυχία για τον αθλητή ΑΕΚ Τρίπολης Δαβίδ Ζωγραφάκη στην Αριδαία