Ηττήθηκε ο Πανθυρεατικός στο «σπίτι» του

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική κατηγορία ο Πανθυρεατικός υποδέχθηκε την ομάδα της ΑΕ Σπάρτης, σ’ ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες το ήθελαν για διαφορετικού λόγους! Για την ακρίβεια το ισχυρό βαθμολογικό κίνητρο άνηκε στην ομάδα της Σπάρτης που δεν είχε περιθώρια απωλειών με φόντο τη διατήρηση της πρώτης θέσης που είτε θα οδηγήσει στην πρώτη θέση και την άνοδο ή σε αγώνα μπαράζ με την ομάδα της Κυπαρισσίας.

Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα της Σπάρτης αποδείχθηκε πιο ανταγωνιστική και διεκδίκησε τη νίκη από τη αρχή μέχρι το τέλος. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η ομάδα του Πανθυρεατικού δεν ήταν κακή στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Αντιθέτως θα μπορούσε να πει κανείς ότι είχε διάθεση να διεκδικήσει πράγματα από το ματς κυρίως στην επανάληψη, αλλά στον εκτελεστικό τομέα οι «Αρκάδες» δεν ήταν ουσιαστικοί.
Η ομάδα της Σπάρτης ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 21’ με τον Γεωργακόπουλο, αλλά οι «φιλοξενούμενοι» χρειάστηκε να φτάσουν στο 85’ ώστε να καταφέρουν με τον Τσουκλή να σφραγίσουν το θετικό αποτέλεσμα με δεύτερο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι είναι αλήθεια λοιπόν ότι στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν πιο δυνατά και επέβαλαν το ρυθμό τους έχοντας ευκαιρίες και καλές στιγμές για να σκοράρουν. Ο Πανθυρεατικός προσπάθησε με δικές του αξιόλογες επισκέψεις να διεκδικήσει κάτι από το ματς όπως επίσης και με κάποια στημένα που δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στο 20’ ο Γεωργακόπουλος για τους «γηπεδούχους» εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Σαμαρτζή για το 0-1, και σκορ που βάζει μπροστά την ομάδα της Σπάρτης! Ο ρυθμός δεν έπεσε στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να προσπαθούν χωρίς αποτέλεσμα να σκοράρουν, για να φτάσουμε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και το 0-1.
Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα. Παράλληλα και η ΑΕ Σπάρτης έψαχνε το δεύτερο γκολ που θα τη εφησύχαζε με το να «κλειδώσει» το ματς. Στο 85’ ο Τσουκλής τελικά για τους «φιλοξενούμενους» ήταν ο παίκτης που κατάφερε μετά από εκτέλεση φάουλ του Σεμερτζίδη να σκοράρει για το 0-2 και την εξασφάλιση της πολύτιμης νίκης στο συγκεκριμένο παιχνίδι!
ΓΗΠΕΔΟ: γήπεδο Άστρους.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 400-500.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Καρυοφίλης (Πειραιά).
ΒΟΗΘΟΙ: Τιμολέων Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Δημήτριος Ζησιμόπουλος (Πειραιά).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Αθανάσιος Βελλιώδης (Πειραιά).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 21’ Γεωργακόπουλος, 85’ Τσούκλης.
ΠΑΝΘΥΡΕΑΤΙΚΟΣ: Σούρσος, Μπάρλας Β. Μπάρλας Γ., Σακελλαράκης, Αρφάνης, Σαμαρτζής, Χαρμπαλής, Αδάμης Ι., Μπάρλας Κ., Δημάκος Δ., Αγγελόπουλος Γ.
A.E. ΣΠΑΡΤΗ: Γαρόζης, Πρασσάς, Πανάκης, Σπηλιωτόπουλος, Κόπελας, Τσούκλης, Χοτζάϊ, Σεμερτζίδης, Ντορίν, Γεωργακόπουλος, Αναστασάκος.

Προηγούμενο άρθροΒρήκαν στο σπίτι 34χρονου ποσότητες ηρωίνης και μεθαδόνης
Επόμενο άρθροΟ Ν. Φράγκος στη “Μικτή Ζώνη” της ΔΡΤ 91,5 για την πρωτιά στη Σκύρο και το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας!