Με δέκα παίκτες ο Αστέρας «διέλυσε» τον Παναιτωλικό!

Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης καλούνταν να δώσει ένα πολύ κρίσιμο από βαθμολογικής άποψης ματς απέναντι στον Παναιτωλικό. Μια αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες ήθελαν μόνο τη νίκη στο ματς για διαφορετικούς λόγους. Για την ακρίβεια οι «Αρκάδες» δεν είχαν περιθώρια για άλλο αποτέλεσμα παρά μόνο τη νίκη, η οποία θα τους επέτρεπε να απομακρυνθούν από τις επικίνδυνες θέσεις.

Αγωνιστικά αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για τους «γηπεδούχους» μετά την αποβολή του Τριανταφυλλόπουλου μόλις στο 4’, ο Αστέρας αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός και στη δημιουργία φάσεων με γρήγορες επιθέσεις ή από στημένες φάσεις, αλλά και στο σκοράρισμα. Η άμυνα του Παναιτωλικού εκτέθηκε επανειλημμένα παίζοντας καταλυτικό ρόλο στην τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Στο 26’ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση που ξεκίνησε με τον Καλτσά και συνεχίστηκε με τον Μανιά ήρθε το 1-0 από τον Βαλιέντε. Χωρίς να μπορεί να απειλήσει παρά την κατοχή της μπάλας ο Παναιτωλικός, οι «γηπεδούχοι» στο 44’ έκαναν το 2-0 μετά από φάουλ με κεφαλιά του Ιγκλέσιας. Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν ούτε στην επανάληψη με τον Αστέρα πιο απειλητικό, διαμορφώνοντας το 3-0 στο 62’ με τον Φερνάντεθ.

Η ουσία είναι ότι η αποβολή πείσμωσε τους «Αρκάδες» που κόντρα στα προγνωστικά και στα δεδομένα του παιχνιδιού λόγω της αποβολής, τους επέτρεψε να πραγματοποιήσουν την καλύτερη εμφάνιση στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας), Νικόλαος Σάββας (Σερρών).

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λάμπρος Μπεκιάρης (Καρδίτσας)

ΤΕΡΜΑΤΑ: 26’ Βαλιέντε, 44’ Ιγκλέσιας, 62’ Φερνάντεθ.

ΑΣΙΣΤ: 26’ Μανιάς, 44’ Καλτσάς.