Νίκη για τις νεάνιδες του Πελασγού επί της ΓΕΑ Άμιλλας

Για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος νεανίδων το απόγευμα της Κυριακής (24/09) στο κλειστό γυμναστήριο της Μεγαλόπολης, ο Πελασγός «φιλοξένησε» την ΓΕΑ Άμιλλα 2000, της οποίας και τελικά επιβλήθηκε με σκορ 44-27. Μια νίκη για την ομάδα της Μεγαλόπολης με της δίνεις προβάδισμα για την 1η θέση στην α’ φάση από το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς.

Αγωνιστικά το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο με το σκορ στο 16-15. Στη γ’ περίοδο όμως οι «γηπεδούχες» με επί μέρους σκορ 15-4 κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα που αύξησαν και στο φινάλε φτάνοντας στη νίκη με 44-27.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Χειλάς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-8 (Α’), 16-15 (Β’), 31-19 (Γ’), 44-27 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Μπουζιάνη, Παπαδοπούλου 21, Χάβαρη, Κυριακοπούλου, Μιχολιά 6, Λιακοπούλου, Τσουμπάνου 11, Αθανασοπούλου, Λίλη 6.

ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Βυτόγιαννη 2, Γιαννή 3(1), Γιαννίκα 4, Μάγκλαρη 4, Πολυχρονοπούλου, Κοράκη 5, Μάγκλαρη 9(1), Αρχοντάκου, Ξουρή.