Όλα ανοιχτά για την πρόκριση…Αστέρας Τρ. – Ραπίντ Β. 1-1 (vid)

Η πρόκριση για τα πλέυ-οφ του EUROPA LEAGUE θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα μεταξύ του Αστέρα και της Ραπίντ στη Βιέννη, αφού το τελικό 1-1 αφήνει ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα σε μία εβδομάδα.

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 27ο λεπτό όταν μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Ουσέρο από αριστερά, ο Ζησόπουλος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ραπίντ σκοράροντας στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αστέρα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπόιντ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι  διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-1), στέλνοντας την μπάλα να περάσει ελάχιστα κάτω από το σώμα του Μπαντή.

Το σκορ δεν άλλαξε στη συνέχεια του παιχνιδιού, αφού παρά την εντυπωσιακή αγωνιστική άνοδο του Αστέρα με τις πολλές ευκαιρίες –ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο- δεν σημειώθηκε δεύτερο γκολ, που θα του έδινε περισσότερες πιθανότητες στη ρεβάνς.

Στο 55ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάφα έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 56’ και στο 57’  οι κεφαλιές των Λισγάρα, Κουρμπέλη ήταν οι στιγμές που ο Αστέρας… άγγιξε την επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος.

Στην κεφαλιά του Λισγάρα, ο Μπόιντ απομάκρυνε πάνω στην γραμμή, ενώ σε αυτή του Κουρμπέλη, ο Νοβότα απέκρουσε ενστικτωδώς κρατώντας το ισόπαλο αποτέλεσμα!

Στο 66’ και μετά από νέα κεφαλιά του Ντε Μπλάσις, ο Νοβότα απέκρουσε και πάλι ενστικτωσώς κρατώντας το αποτέλεσμα, ενώ έξι λεπτά αργότερα και μετά από νέο κόρνερ του Αστέρα, ο Λισγάρας πήδηξε ψηλότερα από όλους και έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από το αριστερό «παράθυρο» της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 89ο λεπτό ο Αστέρας θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Γκρατσίνι, ο Χουάνμα έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ πάνω από την εστία της Ραπίντ.

Αυτή ήταν η πέμπτη ισοπαλία του Αστέρα Τρίπολης σε ισάριθμα ευρωπαϊκά ματς, διατηρώντας παράλληλα το Ευρωπαϊκό αήττητο στη διοργάνωση του EUROPA LEAGUE πριν τη μεγάλη συνάντηση την επόμενη εβδομάδα στη Βιέννη.

Διαιτητής: Κέβιν Μπλομ (Ολλανδία).

Αστέρας Τρίπολης:  Μπαντής, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Λισγάρας, Κουρμπέλης, Ζησόπουλος, Ουσέρο, Ναβάρο (73’ Γκρατσίνι), Ζαραδούκας (46’ Κάφα), Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (61’ Χουάνμα).

Ραπίντ Βιέννης: Νοβότα, Τρίμελ, Σονλάιτνερ, Ντιμπόν, Σράμελ, Πέτσος, Μπέρεντ, Σάουμπ (85’ Γκροζούρεκ), Χόφμαν (68’ Σάμπιτζερ), Μπουργκστάλερ, Μπόιντ.