Η πρώτη νίκη για τον Αρκαδικό!

Φωτο: alex*f sport images

FotisAlex

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας στο χώρο του μπάσκετ το Σάββατο στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής και η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού καλούνταν να διεκδικήσει την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σ’ ένα οριακό ματς απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους στο πρωτάθλημα.

Ο Αρκαδικός μετά από τρεις ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές υποδεχόταν τους Μαχητές Δόξα Πεύκων με στόχο την πρώτη φετινή νίκη. Σ’ ένα ματς λοιπόν που χρειαζόταν πάθος και αποφασιστικότητα η ομάδα της Τρίπολης έκανε ότι έπρεπε στον αγωνιστικό ημίχρονο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και κατέκτησε μια πολύ σημαντική νίκη που δίνει βαθμολογική, αγωνιστική και ψυχολογική ώθηση εν’ όψει της αρκετά δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα!

Αγωνιστικά ο Αρκαδικός μπήκε αγχωμένος στο ματς αν και αποφασισμένος να κατακτήσει τη νίκη. Άγχος που τον επηρέασε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, αλλά χάρη στο πάθος δεν έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελέγξει το ματς. Μετά το 19-18 στην πρώτη περίοδο ντέρμπι αποτέλεσε και το δεύτερο δεκάλεπτο στην Τρίπολη με το ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 37-37.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός μπήκε πολύ δυνατά, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και στην άμυνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα χάρη στις λύσεις και τον καλό επιθετικό ρυθμό που βρήκε σε εκείνο το διάστημα. Με το τρίτο δεκάλεπτο στο 61-47, η τελευταία περίοδος άνηκε επίσης στην «γηπεδούχο» ομάδα που ήταν αποφασισμένη να μην επιτρέψει στον αντίπαλο να αντιδράσει. Βρήκε τους πόντους με τη βοήθεια και των επιθετικών ριμπάουντ για να διατηρήσει την πολύτιμη διαφορά και να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη, που θα μπορούσε με λίγο μεγαλύτερη προσοχή και αποτελεσματικότητα να είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18 (Α’), 37-37 (Β’), 61-47 (Γ’), 78-65 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μπίκας, Κάρδαρης.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 19(2), Πίνης, Τσακαλέρης 2 , Κουρέπης 17, Κοψαύτης 3(1), Προδρόμου 8, Σπυριδάκης, Ρεντίκας 10(1), Γαρμπής 3, Ναούμης 7, Τζουγκαράκης 9.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 5(1), Νικολόπουλος 7(1), Βελισαρίου 2, Γερομιχαλός 7, Καλαμπάκας 6, Ναούμης 6, Στόλης 8, Τάταρης 9, Τζαουάρα 15(1).

Προηγούμενο άρθρο21η εκδήλωση Ιδρύματος Παπανικόλα στην Πιάνα με πολλές βραβεύσεις (vid,ph)