Τα τοπικά πρωταθλήματα ποδοσφαίρου της Αρκαδίας

Ενδιαφέρουσα κρίνεται η αγωνιστική δράση στα τοπικά ποδοσφαιρικά ματς της Αρκαδίας σε Α’ και Β’ τοπικής κατηγορία. Αναλυτικότερα λοιπόν την Κυριακή ξεχώρισε αναμφίβολα το ντέρμπι κορυφής στην Α’ Αρκαδίας στο Άστρος ανάμεσα στον Πανθυρεατικό και τη Δόξα Μεγαλόπολης. Η ομάδα της Κυνουρίας είχε μια μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει το ντέρμπι καθώς στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 2-0 με τους Αγγελόπουλο στο 15′ και τον Κ. Μπάρλα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η Δόξα Μεγαλόπολης ωστόσο αντέδρασε στην επανάληψη και κατάφερε στο τέλος να ισοφαρίσει με δύο τέρματα του Νάνου στο 66′ και το 86′ και έτσι οι δύο ομάδες να συνεχίσουν να συγκατοικούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το Σάββατο για την Α’ τοπική κατηγορία η ομάδα του Κορακοβουνίου ήταν αυτή που δεν είχε κανένα πρόβλημα επί του Απόλλων του οποίου και επικράτησε με σκορ 4-0. Η ΑΕΚ Τρίπολης δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Νικηταρά. Έλεγξε απόλυτα το ματς και κατάφερε εύκολα να επιβληθεί με σκορ 3-0. Τέλος στο Λεωνίδιο ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Τεγέα με σκορ 1-3.

Ισοπαλίες για τα ντέρμπι κορυφής
Για την Β’ τοπική κατηγορία η Ελπίδα Τρίπολης και ο Ορχομενός στο ντέρμπι της αγωνιστικής στον 1ο όμιλο έμειναν στο 2-2 και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας. Η Νεστάνη κατάφερε και πήρε το ματς επί του Άρη Τρίπολης με σκορ 1-2, ενώ από τη Δημητσάνα πέρασε ο ΠΑΟ Κανδήλας με σκορ 2-4.