Το αγωνιστικό πανόραμα των τοπικών

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Ενδιαφέρουσα ήταν η αγωνιστική δράση στα Κυριακάτικα ματς όσον αφορά τα γήπεδα της Αρκαδίας! Αναλυτικότερα λοιπόν στο γήπεδο Φιλικών ένα πολύ ωραίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στην Τεγέα και την Φαλαισία, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς στο μεταξύ τους 2-2. Η Φαλαισία άνοιξε το σκορ στο 42’ με τον Αποστολόπουλο για να απαντήσει άμεσα στο 44’ ο Ιωάννου. Στην επανάληψη στο 59’ με αυτογκόλ ο Μαντίκος έδωσε προβάδισμα στους «φιλοξενούμενους», όμως και πάλι μετά από άμεση αντίδραση στο 60’ ο Ιωάννου με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 2-2. Λευκή ισοπαλία πήραν ο Ορχομενός Λεβιδίου και ο Απόλλων Τυρού στο μεταξύ τους ματς στο Λεβίδι και μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας.

Η Δόξα Μεγαλόπολης ήταν «καταιγιστική» απέναντι στην ομάδα του Κορακοβουνίου της οποίας και επικράτησε με σκορ 5-0. Στο 15’ ο Δημήτρης Λυμπερόπουλος άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 55’ έκανε το 2-0. Στο 59’ ο Δρόσος έκανε το 3-0, για να ακολουθήσει και τέταρτο γκολ για τους «Μεγαλοπολίτες» στο 67’ με τον Τζιανή. Στο 78’ ο Νίκος Λυμπερόπουλος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 5-0.
Πολλοί θεωρούσαν ανίκητη την ομάδα του Πανθυρεατικού στο ξεκίνημα της Α’ Αρκαδίας και όχι άδικα από τη στιγμή που σχεδόν με ίδιο ρόστερ ως περσινός πρωταθλητής ο σύλλογος του Άστρους ξεκίνησε με 4/4 στο φετινό πρωτάθλημα. Την περασμένη αγωνιστική η ΑΕΚ Τρίπολης δυσκόλεψε τον Πανθυρεατικό που έστω και μ’ ένα γκολ έφυγε με τη νίκη από το γήπεδο Φιλικών επί της ΑΕΚ Τρίπολης, χτυπώντας ίσως κάποια «προειδοποιητικά καμπανάκια»… Το Σάββατο όμως η υπεροχή του Λεωνιδίου στο ντέρμπι ήταν αναμφισβήτητη αφού η ομάδα της Νότιας Κυνουρίας στην έδρα της επικράτησε των πρωτοπόρων με σκορ 3-0 και πάτησαν κορυφή ύστερα από πέντε αγωνιστικές.
Αναλυτικότερα το Λεωνίδιο που άντεξε στο πρώτο μέρος και «χτύπησε» σε κρίσιμα σημεία στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60’ με τον Γρ. Λάτση, στο 72’ με τον Γιαννούση και στο 80’ με τον Γ. Γολεγό, κατάκτησε μία σπουδαίας σημασία νίκη, επί ενός ισχυρού αντιπάλου.
Λίγη ώρα νωρίτερα στο γήπεδο Φιλικών Παγγορτυνιακός και ΑΕΚ Τρίπολης μοιράζονταν τους βαθμούς στο 62’ με τον Μπέλτσο για να έρθει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η ισοφάριση με πέναλτι από τον Σουρλίγγα.
Τέλος πολύ σημαντική νίκη από βαθμολογικής άποψης κατάφερε να πετύχει η ομάδα του Νικηταρά Δολιανών μέσα στο Άστρος επί του Ηρακλή με 2-1. Πιο αναλυτικά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το Βλάχο στο 37’, αλλά η αντίδραση στην επανάληψη ήταν ουσιαστική για την ομάδα των Δολιανών, που ισοφάρισε στο 52’ με τον Π. Σαβούρδο και πήρε τη νίκη με τέρμα του Πάπαλου στο 72’.

Η αγωνιστική δράση στα ματς της Β’ κατηγορίας
Στα Κυριακάτικα ματς της Β’ κατηγορίας η Ελπίδα Τρίπολης ήταν αυτή που επικράτησε σ’ ένα χορταστικό γκολ, βάσει τερμάτων με 6-3 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα φέτος. Ο Άρης Τρίπολης κέρδισε με 3-2 τη Νεστάνη και διατηρήθηκε κοντά στην κορυφή, ενώ τέλος η ομάδα του ΠΑΟ Κανδήλας πέρασε από την έδρα του Μέγα Αλέξανδρου με σκορ 0-2 και διατηρήθηκε στην κορυφή μαζί με τον Πανιώνιο.
Με δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς η ομάδα του Πανιωνίου Μεγαλόπολης πιάνει κορυφή καθώς επιβλήθηκε και του Κάψια εκτός έδρας με σκορ 0-2. Την ίδια ώρα η Αναγέννηση Τρίπολης και ο Μαντινειακός σ’ ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με Αγγλικό σκορ μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας στο μεταξύ τους 4-4. Το πρόγραμμα της Κυριακής συνεχίζεται με ενδιαφέροντα ματς που περιλαμβάνουν φαβορί και αουτσάιντερ το οποίο δεν μένει παρά να αποδειχθεί ή όχι στον αγωνιστικό χώρο.