Τραγική και ανύπαρκτη Εθνική

Επιμέλεια: Βασίλης Καραχάλιος

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ταξίδεψε στο Ζάγκρεμπ με στόχο το θετικό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στο Καραΐσκάκη, ώστε να καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά του Μουντιάλ.

Μια άχρωμη, ακίνδυνη και άτολμη επιθετικά Εθνική ομάδα με την άμυνα να μπάζει από παντού καθ΄όλη τη διάρκεια του ματς, γνώρισε την βαριά ήττα από την Κροατία με 4-1 στον πρώτο αγώνα για τα μπαράζ του παγκοσμίου κυπέλλου. Δεν βγήκε τίποτα σε Σκίμπε και παίκτες.

Το σκορ άνοιξε σχετικά νωρίς στο 11΄λεπτό όταν από λάθος κοντρόλ του Καρνέζη, ο Κάλινιτς έκλεψε την μπάλα και ανατράπηκε από τον διεθνή γκολκίπερ. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μόντρις. Οχτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του ανενόχλητου Κάλινιτς, να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του έπειτα από σέντρα του Στρίνιτς.

Η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε κατάφερε να αντιδράσει σε φάση διαρκείας, καθώς ο Φορτούνης πάσαρε κάθετα στον Μήτρογλου, που γύρισε παράλληλα με την εστία, αλλά ο Σταφυλίδης δεν πρόλαβε να κινηθεί προς την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ζέκα πίεσε τον Λόβρεν γύρισε την μπάλα, για να διώξει ο Βίντα σε κόρνερ προ του Μήτρογλου. Από το κόρνερ λοιπόν ήρθε και το γκολ της Εθνικής με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, να κάνει το 2-1 και να δίνει ελπίδες ξανά.

Παρόλο το γκολ του Σωκράτη δεν πτόησε τους Κροάτες, κι αυτό γιατί στο 33΄η σέντρα του Βερσάλικο βρήκε το κεφάλι του Πέρισιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 48΄λεπτό ο Κράμαριτς, έπειτα από λάθος του Σταφυλίδη. Κροατία – Ελλάδα 4-1 και το όνειρό για τα τελικά του παγκοσμίου κυπέλλου απομακρύνεται.