Εκτός έδρας νίκη απέναντι στο Βόλο και επιστροφή στην πρώτη τετράδα για τις γυναίκες του Αστέρα

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR.

Η ομάδα γυναικών του Αστέρα επικράτησε με 0-5 της ομάδας του Βόλου, σε εκτός έδρας αγώνα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής Γυναικών. Με τη δεύτερη αυτή διαδοχική νίκη και μάλιστα μετά από δύο διαδοχικές εκτός έδρας αναμετρήσεις, οι «κυανοκίτρινες» ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας ύστερα από την ισοπαλία του ΑΟ ΡΕΑ στα Τρίκαλα.

Ειδικότερα οι παίκτριες του Αστέρ Τρίπολης είχαν την πρωτοβουλία και προηγήθηκαν με 0-1 στο 8ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ της Τζαφέρη, το οποίο προήλθε από λάθος της τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Θεοχάρη, η οποία μπλόκαρε την μπάλα έξω από την περιοχή της και αποβλήθηκε. Η Μοσκοφίδου δυο λεπτά αργότερα αστόχησε σε τετ α τετ και έχασε και άλλη μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των κιτρινομπλέ στο 39’.

Στην επανάληψη τα κορίτσια ήταν καταιγιστικά και με σκόρερ την Μπάσκα στο 69ο και 79ο λεπτό, την Φακίνου στο 71ο και την Δρακωνάκη στο 78ο λεπτό ο Αρκαδικός σύλλογος κατάφερε να φτάσει στη νίκη με το επιβλητικό 0-5.

ΒΟΛΟΣ 2004 (Έλενα Κουσκούνη): Θεοχάρη, Νάλοου, Νικοπούλου, Κέκου, Ζήγρα, Τσούκα, Μαρτίνες, Κατσιγιάννη, Γκέκα, Παπαδοπούλου, Μπάρτζου.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Γρηγοριάδου, Ζιώγα (65′ Μελισσού), Μεντόσα, Μιχαλοπούλου, Φιγκέιρας, Ντούρκοβιτς (83′ Καντζιώρα), Τζαφέρη, Δρακωνάκη (83′ Λαμπράκη), Γούλα (65′ Φακίνου), Καραγιάννη, Μοσκοφίδου (55′ Μπάσκα).

Προηγούμενο άρθροΤρίπολη – Ημερίδα «Ειρηνευτικές αποστολές και ειρήνη – Νομικό πλαίσιο και εμπειρίες» (live)
Επόμενο άρθροΈως και 42 % χαμηλότερα σε σχέση με τον Ιανουάριο τα «πράσινα» τιμολόγια ρεύματος Μαρτίου