Ήττα για τον Πάνα από το ΝΟ Πύλου με κακό δ’ δεκάλεπτο

Την ήττα γνώρισε ο Πάνας Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής (07/01) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης με σκορ 46-57 απέναντι στον ΝΟ Πύλου για την 6η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Το ματς ήταν σημαντικό και η νίκη ακόμη πιο πολύτιμη, καθώς οι δύο ομάδες προέχονταν τις πρώτες πέντε αγωνιστικές μόνο από ήττες. Η ομάδα της Τρίπολης «πλήρωσε» με το τελικό αποτέλεσμα την πολύ κακή αντίδραση στο παρκέ στα τελευταία 11 λεπτά της αναμέτρησης (το φινάλε του γ’ δεκαλέπτου και την δ’ περίοδο).

Στην αναμέτρηση που δεν συνδυάστηκε από ιδιαίτερο θέαμα η Αρκαδική ομάδα είχε το σταθερό προβάδισμα που κυμαινόταν στους 2-8 πόντους. Οι λάθος επιλογές των παικτών του κ. Αλικάκου, κατά διαστήματα απέτρεψε μάλιστα από την ομάδα να πάρει ένα λίγο πιο ουσιαστικό προβάδισμα στο ματς, όταν αγωνιστικά ο ΝΟ Πύλου δεν έδειχνε να μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Τα λάθη στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου και η ισοφάριση σε 36-36 με τον τρόπο που ήρθε, επηρέασαν την αγωνιστική εικόνα και ψυχολογία των παικτών των δύο ομάδων. Ο Πάνας στο φινάλε δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, έμεινε πίσω στο σκορ με 38-48 μετά από ένα επί μέρους 2-16 για τους «Μεσσήνιους» και κάπως έτσι ήρθε η ήττα με 46-57.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Δούβρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10 (Α’), 24-19 (Β’), 36-36 (Γ’), 46-57 (Δ’).
ΣΚ ΠΑΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βασίλης Αλικάκος, Βαγγέλης Μάλλιος): Τριντής 5(1), Τσιαμούλος 1, Νταγιάντης 1, Τραχανάς 2, Ασημακόπουλος, Καλταμπάνης 10, Χουντάλας 2, Δαύρος 20(3), Κούτρας 5(1).
ΝΟ ΠΥΛΟΥ (Αριστείδης Σταθακόπουλος): Διακουμής Γ. 15, Καλογερόπουλος 14, Τσακλής Δ. 6, Κυριακούλης 1, Πατεράκης, Τσακλής Η., Αρβανίτης 7(1), Διακουμής Ι. 7(1), Μπελλής 7(1).

Προηγούμενο άρθροΚοπή πίτας και έκθεση φωτογραφίας από τον Φιλοτεχνικό Όμιλο Τρίπολης
Επόμενο άρθρο22 τροχαία ατυχήματα με 2 νεκρούς και 3 σοβαρά τραυματίες κατά τον μήνα Δεκέμβριο 2023 στην Περιφέρεια Πελοποννήσου